Mania e Lionel Messit kanë kapluar Argjentinën ndërsa festimet e Kupës së Botës vazhdojnë

Mund të kenë kaluar tre muaj që kur Argjentina ngriti trofeun e Kupës së Botës në Katar, por festimet në kombin e Amerikës së Jugut nuk tregojnë shenja pakësimi.

Kombëtarja e Argjentinës po përgatitet të luajë dy miqësore në shtëpi me Panamanë dhe Curaçao gjatë gjashtë ditëve të ardhshme, megjithëse vetë futbolli ka të ngjarë të jetë pak më shumë se një fusnotë.

Është hera e parë që nga ato skena të egra në Buenos Aires në ditët pas Kupës së Botës që heronjtë e Argjentinës janë kthyer në shtëpi dhe është planifikuar shumë për atë që në thelb është një paradë e zgjatur trofesh.

Ndeshja e së enjtes kundër Panamasë është zgjatur në një ekstravagancë festimi gjatë gjithë ditës, me festimet që fillojnë në orën 16:00 dhe me gjasë do të zgjasin edhe gjatë natës.

Do të ketë DJ dhe grupe që do të luajnë para dhe pas ndeshjes – e cila fillon në orën 20:30 – si dhe gjatë pjesës së parë, sipas faqes së internetit të Federatës së Futbollit të Argjentinës.

Përpara nisjes, do të debutojë një film i ri – ‘La Scaloneta’ – për trajnerin Lionel Scaloni, përpara se të zhvillohet një stadium i shoqëruar me ‘ Muchachos’, kënga hit e rishkruar e vitit 2003 që u bë himni jozyrtar i Argjentinës gjatë Kupës së Botës.

Më pas këngëtari argjentinas Ariel Ardit do të drejtojë himnin kombëtar para ndeshjes.

Pas ndeshjes, skuadra do të parakalojë trofeun e Kupës së Botës rreth ikonës El Monumental të River Plate në Buenos Aires, përpara se grupi argjentinas La K’onga të performojë për të përfunduar natën. Më shumë se 1.5 milionë kërkesa për bileta u bënë për lojën, sipas ESPN.

Argjentina, kuptohet, është në ethe.

Videot që qarkulluan në mediat sociale në fillim të kësaj jave tregojnë një turmë fansash – qindra do të ishte një vlerësim konservativ – jashtë një restoranti ku kapiteni i ekipit kombëtar dhe hajmali Lionel Messi po hante.

E gjithë rruga ishte e mbushur dendur, me përjashtim të një kalimi të vogël të bërë për Messin dhe makinën e tij. Shumë tifozë zgjatën dorën teksa ai u largua nga ndërtesa, duke u përpjekur të prekin idhullin e tyre, ndërsa Messi i shndritshëm bëri rrugën e tij përmes një shtegu të vogël të gdhendur nga policia.

Kombëtarja do të marrë më pas trofeun e Kupës së Botës në Santiago del Estero në Argjentinën veriore, ku do të luajë kundër Curaçao në Estadio Único Madre de Ciudades të martën./21Media

Back to top button