May tha se kjo do t'i lejonte Britanisë së Madhe të bënte marrëveshje tregtare me kombet e tjera

May tha se kjo do t’i lejonte Britanisë së Madhe të bënte marrëveshje tregtare me kombet e tjera

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May në një intervistë për BBC-në ka treguar se presidenti i SHBA-së, Donald Trump i ka sugjeruar asaj që ta padisë Bashkimin Evropian (BE), në vend të që negociojë me të për Brexit-in.

Presidenti amerikan tha të premten në një konferencë të përbashkët për shtyp se i kishte dhënë një sugjerim – por ajo e kishte gjetur shumë “brutale”.

I pyetur nga Andrew Marr i BBC se çfarë kishte thënë ai, ajo u përgjigj: “Ai më tha që unë duhet të padisë BE-në të mos hyjë në negociata”.

Ajo mbrojti planin e saj për Brexit dhe i nxiti kritikët e saj për ta mbështetur atë.

May tha se kjo do t’i lejonte Britanisë së Madhe të bënte marrëveshje tregtare me kombet e tjera, t’i jepte fund lëvizjes së lirë të njerëzve dhe t’i jepte fund juridiksionit të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë.

Një Libër i Bardhë, botuar të enjten, përmblodhi detajet e planit të saj, i cili përkrah lidhje të ngushta me BE-në mbi tregtinë e mallrave, por jo shërbime.

Para se gazeta të ishte botuar, Sekretari i Brexit David Davis dhe Sekretari i Jashtëm Boris Johnson dha dorëheqjen duke thënë se nuk do të dorëzonte njerëzit e Brexit që votuan në referendumin e 2016-ës.