Më shumë se 200,000 njerëz janë urdhëruar të evakuojnë zonat e Japonisë të kërcënuara nga një stuhi që po afrohet.

Tajfuni “Haishen” pritet të intensifikohet të dielën, duke sjellë reshje të mëdha shiu, stuhi dhe erëra me më shumë se 160km / h.

Ai do të kalojë të dielën pranë Kyushu dhe pritet të zbresë të hënën në Korenë e Jugut, e cila ka ngritur paralajmërimin e tajfunit në nivelin më të lartë, transmeton rtv21.tv.

Ky tajfun vjen disa ditë pas “Maysak”, një nga tajfunët më të fortë të rajonit ndër vite.

“Haishen” ka çuar në mbylljen e fabrikave, shkollave dhe bizneseve në të gjithë Japoninë perëndimore. Qindra fluturime dhe shërbime treni janë anuluar gjithashtu.

Agjencia e motit e vendit tha se nuk ka të ngjarë të lëshojë paralajmërimin e saj më serioz për tajfun, por shtoi se banorët duhet të tregojnë kujdes për reshje të mundshme rekord dhe valë të larta përgjatë bregdetit.

Si rezultat i stuhisë, qindra mijëra njerëz janë këshilluar të lëvizin në strehimore të caktuara në vende si shkollat dhe qendrat e komunitetit.

Kjo përfshin të 36,600 banorët e qytetit të Goto, në Nagasaki, ku tajfuni mund të goditet drejtpërdrejt.

Por media lokale raporton se disa njerëz kanë zgjedhur të kërkojnë siguri në hotelet lokale për të zvogëluar rrezikun e përhapjes së koronavirusit në strehimoret publike të mbushura me njerëz./21Media