Numri i personave të vdekur nga koronavirusi në mbarë botën deri më tani ka shkuar në mbi 308 mijë njerëz.

Mbi 4.6 milionë persona në botë janë të infektuar, kurse më shumë se 1 milion e 759 mijë e 704 prej tyre tashmë janë shëruar dhe janë liruar nga spitalet, shkruan rtv21.tv.

ShBA është vendi i cila ka më së shumti të prekur nga ky virus me 1 milion e 484 mijë e 285 raste dhe 88 mijë e 507 të vdekur. Pastaj, Spanja me 274 mijë e 367 të infektuar ku prej tyre kanë ndërruar jetë mbi 27 mijë. Ndërsa, Britania e Madhe ka konfirmuar 236 mijë e 711 raste me Covid-19 dhe mbi 33 mijë vdekje.

Aktualisht, të infektuar nga koronavirusi vazhdojnë të jenë mbi 2.5 milionë persona. Ku prej tyre mbi 45 mijë janë në gjendje kritike.

Ndërsa, në Kosovë deri më tani janë konfirmuar 955 raste, prej tyre 29 persona kanë vdekur dhe 691 janë shëruar./21Media