Shfaqja e akneve dëmton lëkurën dhe indin nën të. Trupi mundohet ta riparojë këtë dëm dhe të prodhojë kolagjen. Nëse trupi prodhon më pak ose më shumë kolagjen, shfaqen shenjat. Industria e kozmetikës ka gjetur shumë mënyra për t’i luftuar aknet, por mënyra më e thjeshtë dhe më natyrale është me ushqime të shëndetshme.

1.Kungulli

Kungulli është burim i vitaminës A dhe B, i zinkut, etj. Farat e kungullit përmbajnë zink, i cili ndihmon në kontrollin e niveleve të hormoneve dhe prodhimin e vajit dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e shenjave të akneve.

2.Lakra jeshile

Lakra jeshile është e pasur me vitaminë C dhe K, dhe burim i mirë i hekurit dhe bakrit. Vitaminat, mineralet, antioksidantët në lakër jeshile zvogëlojnë hiperpigmentimin dhe ndihmojnë për të shkëlqyer madje edhe tonin e lëkurës tuaj. Vitamina K ndihmon në zvogëlimin e pikave të zeza në lëkurë. Hekuri përshpejton shërimin e lëkurës.

3.Limoni

Lëngu i limonit ka ndikim të madh në lëkurën tuaj. Largon njollat në lëkurë. Lëvorja e limonit përmban flavonoide që kanë efekte mbrojtëse dhe antikancerogjene në lëkurën tuaj. Nëse filloni ditën me një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni ose duke e përdorur atë si salcë sallate mund t’ju ndihmojë të arrini një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese./21Media