Në Kinë kushton shumë pak për të falsifikuar në mediat sociale

Në Kinë kushton shumë pak për të falsifikuar në mediat sociale

Ata që ëndërrojnë të shohin vetën të pasur në internet pa poseduar një pasuri reale, mund të paguajnë për shërbimet që tregojnë makina luksoze sportive, turne, rezidenca dhe madje edhe shuma të mëdha parash.

Këto momentet prej 10 sekonda, të gjitha të shtënë në perspektivën e parë të personit dhe të përfunduara me pamjen e përdoruesit, do të dukeshin sikur ishin marrë nga vetë përdoruesit ndërsa tregonin stilin e jetesës së tyre milionere, transmeton rtv21.tv.

Shërbimet e tilla janë duke u reklamuar në faqet e tregtisë elektronike si “Taobao” dhe çdo video kushton vetëm rreth gjashtë juan.

Praktika tashmë është bërë një “zinxhir furnizimi” i qëndrueshëm për bizneset.

Në një video të listuar në një faqe, një njeri i ndez çelësat e makinës në një Porsche dhe thotë, “Të shkojmë, duhet të blej një dhuratë për të dashurën time”, para se t’i drejtohet makinës. Një tjetër video tregon një duzinë të parave të gatshme, me çdo faturë të kuqe 100 juan me presion të rregullt dhe të vendosur në vendin e pasagjerëve të një makine luksoze.

Ky shërbim do të kushtojë vetëm 25 juan (3.30 euro), tha websajt, para se të risigurojë klientët që “të gjitha janë para të vërteta”.

Disa biznese shkojnë një hap më tej dhe ofrojnë përvoja të rreme për pushime: Një mëngjes i plotë nga një hotel bregdetar, një shëtitje në një plazh në Phuket.

Videot, të cilat nuk janë qëlluar në mënyrë profesionale, mund të kalojnë me lehtësi si përmbajtja origjinale e posterit.

Fiksimi në mediat sociale nuk është e re. Në të njëjtën kohë, hendeku i pasurisë në Kinë ka vazhduar të zgjerohet gjatë viteve.

Në qytetet e mëdha si Shangai dhe Pekini, prodhimi i brendshëm bruto për frymë i përshtatur për fuqinë blerëse, një masë e të ardhurave mesatare ishte pak më shumë se 53,000 dollarë në vitin 2017, sipas Bloomberg. Kjo është e ngjashme me Zvicrën dhe Shtetet e Bashkuara.

Në të kundërt, krahinat Guizhou dhe Yunnan në jug dhe Gansu në veri secili kishte të ardhura, nën 10,000 dollarë në të njëjtin vit, duke u renditur së bashku me Ukrainën dhe Guatemalën./21Media