Më shumë se 3,000 makina me të evakuuar mbërrijnë në Zaporizhzhia

Më shumë se 3,000 makina që transportojnë të evakuuar nga qyteti i rrethuar i Ukrainës, Mariupol, kanë mbërritur në Zaporizhzhia, tha kreu i administratës rajonale, Oleksandr Starukh, në kanalin e tij Telegram.
“Midis të ardhurve që iu dhanë strehim në qytet ishin 772 fëmijë”, tha ai.
E marta pa një rritje të konsiderueshme në numrin e makinave që mund të dalin nga Mariupol, i cili është bombarduar nga forcat ruse që nga 1 marsi, transmeton rtv21.tv.
Këshilli i qytetit këshilloi banorët që kërkojnë të largohen për të udhëtuar në perëndim përgjatë bregdetit në Mangush dhe Berdyansk dhe më pas të vazhdojnë në veriperëndim për në Tokmak, Vasylivka dhe Zaporizhzhia.
Starukh tha se forcat ruse kishin shënjestruar dy vende në Zaporizhzhia, duke përfshirë stacionin hekurudhor të qytetit. Ai tha se këto ishin vendet e para të civilëve që u goditën në qytet, por nuk kishte raportime për ndonjë viktimë./21Media

Back to top button