Trajneri i ri i Barcelonës, Ronald Koeman thotë se nuk e di nëse do të duhet të “bindë” Lionel Messin për të qëndruar në klub.

Koeman, 57 vjeç, ka nënshkruar një marrëveshje dy-vjeçare me Barcën, dy ditë pasi klubi shkarkoi Quique Setien.

E ardhmja e Messit në Nou Camp është e pasigurt pasi ata nuk arritën të fitojnë një trofe sezonin e kaluar për herë të parë që nga 2007-08, përcjell portali rtv21.tv

“Ai ende ka një kontratë dhe është ende një lojtar i Barcelonës,” tha Koeman.

“Në këtë pikë duhet të flas me të sepse ai është kapiteni. Ne kemi nevojë të punojmë me të dhe të flasim me lojtarë të ndryshëm. Ne duhet të marrim disa vendime, por në rastin e Messit shpresoj që ai të qëndrojë me ne. Nuk e di nëse duhet ta bind Messin [të qëndrojë], qoftë ky apo jo. Ai është lojtari më i mirë në botë dhe lojtari më i mirë në botë që dëshiron në ekipin tënd, ti nuk e dëshiron që ai të luajë kundër jush. Si trajner do të më pëlqente të punoja me Messin sepse ai fiton ndeshje. Nëse ai është në aftësinë dhe nivelin ai gjithmonë ka treguar do të isha më shumë se i lumtur që ai të qëndronte.”

Koeman ka lënë rolin e tij si shefi Hollandez, me dy vjet të mbetura në kontratën e tij, për të marrë përsipër në Barca.

Ai luajti për gjigantët spanjollë mes viteve 1989 dhe 1995, duke i ndihmuar ata në katër tituj të ligës dhe Kupën e Evropës.

Katalanasit përfunduan të dytët në La Liga sezonin e kaluar. Hendeku me pesë pikë për kampionët Real Madrid dhe humbja poshtëruese 8-2 nga Bayern Munich në çerekfinalen e tyre të Champions League javën e kaluar arriti kulmin me shkarkimin e Setien të hënën.

Klubi gjithashtu njoftoi Ramon Planes si drejtorin e ri teknik. Ai ishte ndihmësi i Eric Abidal, i cili la të martën rolin e tij si drejtor sportiv.

“Ajo që duhet të bëjmë është të japim një imazh të ndryshëm ndaj asaj që dhamë kundër Bayernit, nuk është ajo Barça që ne ose tifozët dëshirojmë të shohim”, tha Koeman.

“Duhet të jesh shumë i lumtur për të veshur fanellën e Barçës. Duhet ta tregosh këtë me përkushtim, profesionalizëm, me gjithçka që ke brenda. Nëse e bëjmë këtë, imazhi do të jetë krejtësisht i ndryshëm nga ai që ishte javën e kaluar.”

Ai shtoi: “Do të punojmë shumë shumë për të ndërtuar një ekip të fortë, por do të duhet të bëjmë ndryshime sepse imazhi i ditës tjetër nuk është ashtu siç duam. Do të duhet të punojmë shumë për të rimarrë prestigjin tonë. Është një sfidë e madhe dhe nuk do të jetë e lehtë sepse Barca gjithmonë kërkon më të mirën nga ju, që është mënyra siç duhet të jetë.”

“Barça është akoma klubi më i madh në botë. Tani duhet të punojmë shumë për t’u siguruar që Barça të kthehet atje ku duhet të jenë. Ka një cilësi të mjaftueshme në ekip për të kërkuar rezultatet më të mira dhe për të fituar trofe.”/21Media