Një 74-vjeçar indian, i cili u shpall gabimisht i vdekur dhe u fut në një ngrirje mortore në shtetin Tamil Nadu, ka vdekur disa ditë pasi u shpëtua.

Balasubramanyam u shpall i vdekur të hënën pasi u dërgua në spital. Është e paqartë se çfarë ishte në rregull me të.

Ai u vendos në një frigorifer deri të nesërmen kur varrmihësit që erdhën për të mbledhur trupin e tij për varrimin panë se ai po dridhej dhe kuptuan se ishte gjallë.

Më pas u dërgua në një spital të dytë, por humbi betejën e tij të premten, përcjell portali rtv21.tv

Dekani i spitalit qeveritar në qytetin jugor të Salem, Dr Balajinathan, tha se pacienti ishte pranuar në një gjendje të përgjumur pas shpëtimit të tij dhe vdiq nga problemet e lidhura me mushkëritë.

Ai i tha BBC se Tamil ishte e paqartë saktësisht se sa orë kishte kaluar brenda në frigorifer.

Pasi u shpall i vdekur nga një mjek në një spital privat të hënën, familja e tij e mori trupin e tij në shtëpi dhe thirri një sipërmarrës lokal për të dërguar një kuti frigorifer.

Ata më pas informuan të afërmit se do të mbanin një varrim të martën.

Kompania e varrimit tha se atyre u tha nga vëllai i Balasubramanyam se ai kishte “një letër të nënshkruar nga një mjek në lidhje me vdekjen e tij”.

Shefi i policisë së Salem Senthil Kumar tha se familja nuk kishte qenë në gjendje të prodhonte një certifikatë mjekësore për vdekjen e Balasubramanyam.

Ata kanë regjistruar një rast kundër familjes për “veprime të vrullshme ose nga pakujdesia për të rrezikuar jetën e njeriut”.

Familja pretendon se ai gjithashtu vuante nga probleme neurologjike, tha shefi i policisë. Balasubramanyam jetoi me gruan, dy vajzat dhe vëllain e tij.

Nuk është e qartë se si ai i mbijetoi temperaturave të ngrirjes brenda kutisë – apo nëse spitali privat ku ai u shpall fillimisht i vdekur po hetohet gjithashtu./21Media