Metoda që mund të ju ndihmojnë shumë

Metoda që mund të ju ndihmojnë shumë

Dhëmbët, ashtu si çdo pjesë tjetër e trupit tuaj, kërkojnë vëmendjen tuaj dhe kujdesin e duhur. Nëse nuk ju pëlqen të vizitoni dentistin, mund të përpiqeni të parandaloni prishjen e dhëmbëve.

Mjekët këshillojnë kombinimin e higjenës së shkëlqyer dentare me disa ndryshime të thjeshta dietetike.

Më poshtë ju sjellim disa metoda të thjeshta, që mund të bëni vetë për të parandaluar prishjen e dhëmbëve, përcjell rtv21.tv

1. Ndryshoni zakonet tuaja të të ngrënit

Ndryshimi i zakoneve tuaja të të ngrënit dhe kalimi në një dietë të shëndetshme gjithmonë ndihmon në rritjen e shëndetit tuaj, pa marrë parasysh se cili është qëllimi juaj. Një studim i botuar në The British Medical Journal sugjeroi që një ndryshim në dietë në të vërtetë mund të ketë ndikim te dhëmbët. Ne tashmë e dimë se konsumimi i produkteve të pasura me sheqer çon në prishjen e dhëmbëve dhe se acidi fitik mund të bllokojë absorbimin e kalciumit. Megjithatë, nëse ndryshoni zakonet tuaja të ngrënies, mund të mos përballeni kurrë me probleme të tilla.

Merrni më shumë kalcium. Është pjesa kryesore e ndërtimit të eshtrave dhe dhëmbëve tuaj. Hani produktet e qumështit çdo ditë (qumësht, kos, salcë kosi dhe djathë).
Pini pije jo të ziera. Shmangni pijet e gazuara, lëngjet dhe pijet e  gazuara. Uji ka shumë efekte të mira në trupin tuaj, duke përfshirë hidratimin dhe një rrjedhje më të lartë të pështymës, përcjell rtv21.tv

2. Përtypni çamçakëz pa sheqer

Kjo mund të tingëllojë ironike, por çamçakëzat pa sheqer nuk mund të ndihmojnë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve. Shumica e mishrave të sheqerit përmbajnë një përbërës të quajtur ksilitol, i cili është një sheqer natyral. Ndryshe nga ushqimi, xylitol nuk çon në rritjen e baktereve në gojën tuaj. Plus, kur përtypni, goja juaj mbushet me pështymë që mund të lajë natyrshëm mbetjet nga ushqimi, përcjell rtv21.tv

Shtoni shtesa dhe vitamina në dietën tuaj

Vitaminat janë thelbësore për krijimin e shëndetit të mirë të dhëmbëve tuaj.

Për të nxitur pështymën, duhet të konsumoni shumë ushqime të pasura me fibra, të tilla si frutat, arrat dhe perimet. Më të mirat janë mollët, bananet, lakrat e brukselit dhe bizelet.

Hani ushqime të grurit. Ato përmbajnë shumë vitaminë B dhe hekur. Përveç kësaj, drithërat përmbajnë magnez, një mineral që ndihmon absorbimin e kalciumit dhe forcimin e dhëmbëve.
Hani ushqim deti më shpesh nëse doni të merrni më shumë vitaminë D nga ushqimet tuaja. Salmoni dhe sardelet janë një burim i madh i vitaminës D./21Media