Tetë pasagjerë dhe dy pilotë shpëtojnë

Tetë pasagjerë dhe dy pilotë shpëtojnë

Dhjetë persona në bordin e një aeroplani të vogël i cili shpërtheu në flakë pas një ngritje në një aeroport në Kaliforninë Veriore shpëtuan.

Pamjet dramatike të kapura në vendngjarje tregojnë se avioni po digjej pas incidentit potencialisht vdekjeprurës, transmeton rtv21.tv.

Piloti i aeroplanit me motorë binjakë Cessna Citation ndërpreu ngritjen e tij për arsye të panjohura pak para mesditës, tha zëdhënësi i Administratës Federale të Aviacionit, Ian Gregor.

Avioni mbante dy pilotë dhe tetë pasagjerë dhe “të gjithë llogariteshin për asnjë lëndim”, tha shefi i policisë Joe Deal.

Avioni pati komplikime gjatë ngritjes që rezultuan me zjarr. U rrëzua nga fundi i pistës, duke ndezur një zjarr. Fotografitë dhe video nga dëshmitarët tregojnë se dera e avionit është e hapur dhe pajisjet e saj të uljes janë tërhequr.

Një uebfaqe FAA thotë se modeli i avionit model 560XL është prodhuar në vitin 2003 dhe është i regjistruar në Jotts LLC, me një adresë që gjurmon në një firmë me qendër në Wilmington,/21Media