Në garë për transferimin e Xherdan Shaqirir  është futur Fenerbahçe. Thuhet se futbollisti shqiptar kërkon 3 milionë euro në vit, ndërsa Fenerbahçe është gati t’i ofrojë 2 milionë euro.

Klubi i Fenerbahces është duke punuar që të ulë shpenzimet me shitjen e disa lojtarëve. Liverpooli do të ishte i gatshëm që të lironte Shaqirin dhe pse ka kontratë deri në vitin 2023.

Futbollisti shqiptar nuk ka luajtur shumë këtë vit, duke u paraqitur vetëm në tetë ndeshje.