Metodë që mund t’jua pastrojë lëkurën nga kapilarët e dukshëm e të kuq

Metodë që mund t’jua pastrojë lëkurën nga kapilarët e dukshëm e të kuq

Një gabim që bëjnë femrat me lëkurën e hollë është gjithashtu larja e fytyrës me ujë të nxehtë ose trajtimet me avull. Këto të fundit përkeqësojnë gjendjen.

Sigurohuni që dieta juaj të jetë e pasur me vitamin A, E C dhe B. Merrni suplemente magnezi, zinku dhe hekuri.

Maska me aspirinë (2 kokrra aspirinë të shtypyra e të ëprziera me pak ujë) është gjithashtu një metodë mjaft efektive ndaj problemeve të lëkurës. Pas aplikimit të saj mund të lyeni fytyrën me pak vaj koksi, një hidratant natyral që do e lërë lëkurën tuaj të butë si të një bebi.

Xheli i aloe verës është gjithashtu një zgjidhje shumë e mirë për të trajtuar skuqjen dhe acarimin e lëkurës. Ajo që duhet të bëni është thjesht të aplikoni pak xhel aloe direkt në lëkurë dhe ta lini për disa minuta.