Lionel Messi u ka dhënë gëzim tifozëve të Barcelonës për 20 vjet, por këtë verë ai ishte afër pikës së largimit nga klubi.

Lojtari shpjegoi në një intervistë Goal.com se si familja e tij ishte e trishtuar për vendimin e tij për të shkuar, përcjell portali rtv21.tv

Kur i komunikova dëshirën time për t’u larguar gruas dhe fëmijëve të mi, ishte një dramë brutale”, tha Messi .

“E gjithë familja filloi të qante, fëmijët e mi nuk donin të largoheshin nga Barcelona, ​​as nuk donin të ndryshonin shkollën.”

“Por unë pashë më larg dhe dua të garoj në nivelin më të lartë, të fitoj tituj, të garoj në Ligën e Kampionëve. Ju mund të fitoni ose të humbni në të, sepse është shumë e vështirë, por duhet të garoni.”

“Të paktën të garojmë për të dhe le të mos biem në Romë, Liverpool, Lisbonë. E gjithë kjo më shtyu të mendoja për atë vendim që doja të zbatoja.”

“Mateo është ende i vogël dhe ai nuk e kupton se çfarë do të thotë të shkosh diku tjetër dhe të bësh jetën tënde disa vjet diku tjetër.”

“Thiago, ai është më i vjetër. Ai dëgjoi diçka në TV, zbuloi dhe pyeti. Nuk doja që ai të dinte asgjë në lidhje me detyrimin për t’u larguar, për të jetuar në një shkollë të re ose për të bërë miq të rinj.”

“Ai më thirri dhe më tha‘ të mos shkojmë ’. E përsëris se ishte e vështirë, vërtet. Ishte e kuptueshme. Më ka ndodhur mua. Realisht shumë e vështirë të marrësh një vendim. Unë e dua Barcelonën dhe nuk do të gjej një vend më të mirë se këtu askund.”/21Media