Ka qenë një javë për të harruar pas sezonit për të harruar në FC Barcelona pasi Lionel Messi informoi klubin që donte të largohej.

Kapiteni aktual i Barça është i gatshëm të thyejë heshtjen e tij për këtë temë, por do të presë kohën dhe momentin e duhur për të shpjeguar arsyet që qëndron pas dëshirës për t’u larguar

Deri më tani Leo ka qëndruar i heshtur për vendimin e tij, si dhe përgjigjet ndaj komenteve nga Ronald Koeman (menaxher), Ramon Planes (drejtori i futbollit) dhe Josep Maria Bartomeu (president) mbi të ardhmen e tij. Vetë Bartomeu ka folur vetëm me Jorge Messi, babai dhe agjenti i Leos, për situatën aktuale.

Ajo që është e padiskutueshme është se Messi i shprehu Barçës, përmes avokatëve të tij dëshirën për ta lanë  Camp Nou. Ai i tha Koeman të njëjtën gjë gjatë bisedës së tyre të shkurtër. Messi ka raportuar se Pep Guardiola i ka thënë se dëshiron të bashkohet me Manchester Cityt, raporton SPORT, përcjell portali rtv21.tv

Sidoqoftë, Leo duhet të flasë hapur dhe publikisht për gjendjen e tij dhe si arriti në përfundimin për largim nga Barça ditët në vijim. E vetmja gjë që ai i tha klubit është se ai do të bëjë testet PCR të dielën dhe do të bashkohet për stërvitje para sezonit të hënën së bashku me shokët e tij të skuadrës.

Përveç humbjes poshtëruese 8-2 ndaj Bayern Munchen në Ligën e Kampionëve, Messi është gjithashtu i mërzitur nga vendimi i klubit për të shitur shumë nga miqtë e tij të ngushtë në skuadër (Luis Suárez, Arturo Vidal …).

Leo e di se ai duhet ta shpjegojë vendimin e tij para botës – dhe veçanërisht tifozët e klubit ku ai ishte që prej moshës 13 vjeçare – por dëshiron të presë kohën e duhur për të zbuluar motivet e tij. Ai do të ketë vetëm një mundësi për të shqyrtuar si duhet mendimet dhe arsyet e tij.

Manchester City janë të gatshëm të rritin ofertën e tyre për të nënshkruar me Messin, PSG janë duke pritur të shohin se si zhvillohet situata dhe Bartomeu është gati të japë dorëheqjen nëse Messi e premton të ardhmen e tij në klub./21Media