Metodat që mund të trajtojnë dhe parandalojnë thinjat

Lajmi i mirë është se ka disa dieta dhe trajtime që mund t’i përdorni për të ndihmuar në parandalimin e qimeve të thinjura, nga bakri te çajrat dhe vitaminat. Për shkak se shumë nga produktet tona të flokëve mund të jenë të mbushura plot me kimikate të dëmshme, njerëzit tani po zgjedhin zgjidhje më natyrale. Sigurimi që po marrim mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese të duhura mund të jetë një fillim i mrekullueshëm për të mbrojtur veten nga thinja e parakohshme.

 Suplemente ushqimore

10 mjete juridike që mund të trajtojnë dhe parandalojnë thinjat

Ndonjëherë flokët tanë të thinjur po përpiqen të na tregojnë se trupi ynë ka nevojë për më shumë lëndë ushqyese dhe se është koha për të filluar marrjen e suplementeve ushqimore. Nivele të ulëta të vitaminave B12, B7 (biotinë), B9 (acidi folik) dhe D3 janë gjetur te njerëzit që përjetojnë thinja të parakohshme, sipas një studimi me 52 persona. Shtimi i këtyre lëndëve ushqyese mund t’ju ndihmojë t’i mbani flokët tuaj të rinj dhe më të shëndetshëm për më gjatë.

Çaji jeshil

10 Remedies That Might Treat and Prevent Gray Hair

Antioksidantët janë të rëndësishëm kur bëhet fjalë për kujdesin e flokëve, sepse ju mbrojnë nga radikalet e lira nga rrezet e diellit dhe ndotja. Kjo është arsyeja pse pirja e çajit jeshil mund të ndihmojë trupin tuaj të luftojë kundër efekteve të radikaleve të lira, sepse ai është plot me lëndë ushqyese, antioksidantë dhe fitokemikale. Shtimi i ekstrakteve të çajit jeshil në flokët tuaj (si shampo ose vaj flokësh) gjithashtu mund t’i ndihmojë ato të qëndrojnë të forta dhe të vonojnë rritjen e thinjave, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Çokollata e zezë

10 Remedies That Might Treat and Prevent Gray Hair

Ushqimet plot me bakër janë gjetur të jenë shumë të dobishme për të ndaluar thinjat e parakohshme. Kjo e bën mik tuaj ushqimin si çokollata e zezë. Bakri në fakt luan një rol shumë të rëndësishëm në pigmentimin e flokëve, sepse është një pjesë thelbësore e melaninës, pigmentit të errët që ngjyros lëkurën, sytë dhe flokët. 

 Vaji i bajames së ëmbël

10 mjete juridike që mund të trajtojnë dhe parandalojnë thinjat

Bajamet janë të mbushura me vitaminë E dhe A, të dyja lëndë ushqyese të rëndësishme për të mbajtur flokët tanë të rinj. Masazhimi i rregullt i sasive të vogla të këtij vaji në flokët tuaj të lagur pas dushit mund të ndihmojë në mbrojtjen e procesit të thinjës së flokëve duke e mbrojtur atë kundër oksidantëve dhe radikalëve të lirë. Kjo do t’ju ndihmojë t’i mbani flokët tuaj të fortë dhe të mbrojtur nga dëmtimet, duke përfshirë thinjjen e parakohshme./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button