Mijëra tifozë janë duke i dhënë respektet e tyre të fundit legjendës së futbollit argjentinas, Diego Maradona në pallatin presidencial në Buenos Aires.

Tri ditë zie kombëtare kanë filluar në Argjentinë pasi heroi kombëtar vdiq pas një sulmi në zemër të mërkurën në moshën 60 vjeçare.

Disa qanin, të tjerët hodhën puthje dhe thanë lutje ndërsa prezantuan arkivolin.

Një milion njerëz pritet të vizitojnë arkivolin e tij, transmeton rtv21.tv.

Arkivoli i Maradonës i mbështjellë me flamurin kombëtar të Argjentinës dhe turnin e futbollit, që mban markën e tij tregtare 10 në pjesën e pasme pritet të jetë në shfaqje publike në pallatin presidencial deri të enjten pasdite.

Kishte skena të tensionuara kur Casa Rosada hapi dyert, ndërsa disa tifozë shtyheshin dhe hidheshin kundër barrierave, të cilat ishin të mbushura me forca të sigurisë.

Familja e tij dhe ish shokët e ekipit morën pjesë në një ceremoni private herët gjatë ditës.

Një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, Maradona kishte një jetë personale të trazuar me varësia nga kokaina dhe alkooli. Ai kishte një operacion të suksesshëm në një mpiksje gjaku në tru në fillim të nëntorit dhe do të trajtohej për varësinë nga alkooli./21Media