Mijëra shoferë mbetën të bllokuar, shkak stuhia e borës

2 min read

Mijëra shoferë të mbetur të bllokuar në një autostradë rreth kryeqytetit grek Athinës janë shpëtuar gjatë natës pasi një stuhi e fortë dëbore përfshiu rajonin e Mesdheut.

Më shumë se 3,500 njerëz u shpëtuan të hënën, por rreth 300 shoferë mbetën në autostradën Attiki Odos gjatë natës, transmeton rtv21.tv.

Pjesë të Athinës u goditën gjithashtu nga ndërprerje të mëdha të energjisë elektrike, me operatorët e rrjetit që punojnë për të rivendosur energjinë elektrike.

Autoritetet thonë se stuhia, e quajtur Elpida, do të vazhdojë deri të mërkurën.

Temperaturat gjatë natës ranë në -14 gradë Celsius. Zëdhënësi i qeverisë Giannis Oikonomou u tha gazetarëve se vendi mbeti “në një fazë shumë të vështirë, pasi parashikimet tregojnë se do të përballemi me vështirësi përsëri pas një kohe”.

Ministri i Mjedisit, Christos Stylianides u përpoq të fajësonte kompaninë administruese të autostradës për kaosin, duke thënë se ajo “kishte dështuar të ruante kushtet normale të trafikut pavarësisht premtimeve të mëparshme se ata do të marrin masat e duhura për ta bërë këtë”.

Makinave private u është kërkuar të qëndrojnë larg rrugëve dhe Akropoli ikonik i qytetit është mbuluar me dëborë.

Edhe Turqia fqinje është goditur nga moti i keq, ku në disa pjesë të vendit kanë rënë deri në 31 centimetra borë.

Aeroporti i Stambollit, një nga më të mëdhenjtë në botë, u mbyll nga autoritetet të hënën pasi pistat u “varrosën” nën një batanije të trashë dëbore dhe çatia e një prej terminaleve të ngarkesave u shemb nga bora e madhe.

Një zëdhënës i aeroportit u tha gazetarëve se fluturimet e kufizuara kishin rifilluar rreth orës 13:00 me orën lokale të martën pas një vonese 22-orëshe, por shtoi se një orar i plotë nuk pritej të rifillonte deri rreth mesnatës.

Ndërkohë disa pasagjerë të bllokuar në aeroport kanë nisur të kërkojnë dhoma hoteli pasi kanë kaluar natën duke fjetur në aeroport.

Diku tjetër, rreth 4,600 njerëz kanë mbetur të bllokuar në autostrada anembanë vendit.

Plazhet në qytetin jugor të Antalias kanë parë borë për herë të parë në 29 vjet./21Media