Miliarderi kinez i profilit të lartë raportohet i zhdukur

Një nga bankierët miliarderë më të profilit të lartë në Kinë është zhdukur, ka raportuar kompania e tij.
Bao Fan, shefi ekzekutiv i China Renaissance Holdings, nuk ishte në gjendje të kontaktohej ditët e fundit, tha firma në një përditësim të tregut të enjten.
Bao është një ndërmjetës kryesor i marrëveshjeve në Kinë, klientët e të cilit përfshijnë kompanitë kryesore të teknologjisë Didi dhe Meituan.
Njoftimi i firmës së tij ka ripërtërirë shqetësimet për një goditje të mundshme të Pekinit ndaj figurave të financave dhe teknologjisë.
Aksionet e firmës së investimeve ranë të premten, pasi ajo u tha aksionarëve se “nuk kishte qenë në gjendje të kontaktonte zotin Bao Fan” .
Bordi shtoi se nuk ishte në dijeni të “ndonjë informacioni që tregon se padisponueshmëria e z. Bao është ose mund të lidhet me biznesin dhe/ose operacionet e grupit”.
Kur u pyet për komente të mëtejshme, China Renaissance i referoi BBC-së njoftimin e saj në Bursën e Hong Kongut.
Kompania nuk specifikoi se sa kohë Bao ishte zhdukur. Gazeta kineze e lajmeve të biznesit Caixin citoi burime duke thënë se stafi nuk kishte mundur ta kontaktonte atë për dy ditë./21Media

Back to top button