Të bëhesh miliarder/e do të ishte, për shumicën  maja e arritjeve dhe një ëndërr shumë joreale.

Chuck Feeney e jetoi atë ëndërr, por ai nuk mjaftohej thjesht duke u bërë një miliarder, ai i vuri vetes një qëllim të mëtejshëm.

Ai vendosi ta dhurojë pasurinë e tij miliarda dollarëshe, ndërsa ishte ende duke jetuar.

Biznesmeni 89-vjeçar tani e ka arritur atë, duke dhuruar gati 9 miliardë dollarë në të gjithë botën, transmeton rtv21.tv.

Përmes fondacionit të tij privat “Filantropitë e Atlantikut”, Feeney, i lindur nga prindër irlandezo-amerikanë dha 570 milionë dollarë për kauza në Irlandën e Veriut për katër dekada.

Charles F Feeney u lind në Elizabeth, New Jersey në vitin 1931.

Conor O’Clery, i cili shkroi një biografi të Feeney, tha “Ai lexoi dhe ishte shumë i impresionuar nga eseja e famshme e Carnegie” Pasuria “, e cila thotë gjëra të tilla si “të vdesësh i pasur do të vdesësh i turpëruar”.

Chuck Feeney u bë i pasur duke shitur mallra luksoze pa taksa për udhëtarët.

Ai vazhdoi të themelojë Filantropitë e Atlantikut në 1982, një organizatë ndërkombëtare e ngritur për të shpërndarë pasurinë e tij për qëllime të mira dhe projekte që ai mbështet në të gjithë botën.

Fushat kryesore të interesit të fondacionit janë shëndetësia, arsimi, pajtimi dhe të drejtat e njeriut.

Për 15 vitet e para të misionit të tij filantropik, Feeney dhuroi para në fshehtësi duke çuar në atë që të quhej James Bond i filantropisë, vetëm duke dalë nga anonimati në vitin 1997.

Sipas O’Clery, pesë fëmijëve të tij (katër vajza dhe një djalë) u kanë mbetur para përmes nënës së tyre, gruas së parë të Feeney.

Ai tani jeton në një apartament me dy dhoma gjumi në San Francisco me gruan e tij Helga./21Media