Ministri i Jashtëm rus i jep Ukrainës ultimatum për 4 rajone të pushtuara

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov tha të hënën se Ukraina duhet të përmbushë propozimet e Moskës në lidhje me “territoret e tyre të reja” ose ushtria ruse do të ndërmarrë veprime, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS.
“Armiku është i vetëdijshëm për propozimet tona për çmilitarizimin dhe denazifikimin e territoreve të kontrolluara nga regjimi dhe eliminimin e kërcënimeve ndaj sigurisë ruse prej andej, duke përfshirë territoret tona të reja (DNR, LNR dhe rajonet Kherson dhe Zaporozhye)”.
Lavrov tha duke përsëritur akuzat e rreme të nazizmit kundër Ukrainës, të përdorura nga Moska në një përpjekje për të justifikuar pushtimin e saj.
“Ka mbetur vetëm një gjë për të bërë: t’i përmbushni ato para se të jetë tepër vonë. Përndryshe, ushtria ruse do t’i marrë gjërat në duart e veta. Për sa i përket kohëzgjatjes së konfliktit, topi tani është në fushën e Uashingtonit dhe regjimin e saj. Ata mund ta ndalin këtë rezistencë të kotë në çdo moment”.
Katër territoret e okupuara: Rusia pretendoi kontrollin mbi katër rajonet e Luhansk, Donetsk, Zaporizhzhia dhe Kherson pas referendumeve të rreme në shtator, të kritikuara gjerësisht nga Kievi dhe qeveritë perëndimore si shkelje të ligjit ndërkombëtar.
Por Rusia ka luftuar me pengesa në këto zona që nga fillimi – forcat e Moskës nuk ishin në kontroll të plotë të territoreve kur ato u vulosën si pjesë e Federatës Ruse.
Vetëm disa javë pasi aneksoi ilegalisht Kherson, Ukraina rimori kryeqytetin e saj rajonal me të njëjtin emër, duke çliruar rreth 10,000 kilometra katrorë tokë dhe duke lëvizur artilerinë e saj të furnizuar nga perëndimi brenda rrezes së Krimesë.
Javën e kaluar, presidenti rus Vladimir Putin pranoi se situata në katër territoret e pushtuara ishte “jashtëzakonisht e ndërlikuar”, një dritare e rrallë në sfidat me të cilat përballet Moska në zonat që ka tentuar të aneksojë ilegalisht./21Media

Back to top button