Ajo u detyrua të futet në kimioterapi

Ajo u detyrua të futet në kimioterapi

Burri i një gruaje që u diagnostifikua gabimisht se kishte kancer gjiri, ka akuzuar mjekët se ‘gjymtuan’ bashkëshorten e tij pasi e futën disa herë në kimioterapi të panevojshme.

Sarah Boyle, 28 vjeç, nga Staffordshire në Angli, u diagnostikua gabimisht me kancer të trefishtë negativ të gjirit në Spitalin Universitar “Royal Stoke” në fund të vitit 2016 kur personi që ekzaminoi mostrat e indeve të saj gabimisht identifikoi qelizat si kanceroze, transmeton rtv21.tv.

Nëna, e cila ka dy fëmijë Teddy dhe Louis, së pari shkoi te mjekët pasi kishte probleme me ushqyerjen me gji, por u vu përmes kimioterapisë rraskapitëse, e cila e pa që ajo po humbiste pjesën më të madhe të flokëve pas keqdiagnostifikimit.

Ajo gjithashtu iu nënshtrua një mastektomie bilaterale, heqja kirurgjikale e të dy gjinjve për të ‘ndaluar përhapjen e kancerit’ dhe kishte një operacion rindërtues për të vendosur implantet e gjirit në vendin e tyre.

Mjekët e kuptuan gabimin e tyre disa muaj më vonë në korrik 2017 me ç’rast dëmi ishte bërë tashmë.

Duke folur në një intervistë, burri i saj Steven, 31 vjeç, kujtoi momentin kur u tregua për diagnostikimin e gabuar dhe tha “Ata e gjymtuan, Sarah. Ata e prenë dhe e helmuan, ajo nuk ishe sëmurë kurrë”.

Sarah, e cila tregoi sesi ‘gjithë trupi i saj filloi të dridhej’ pasi dëgjoi këto lajme, thotë se Stiven nuk do ta pranonte atë dhe shkoi të takohej një avokat të nesërmen.

“U tmerrova që mjekët kishin gabuar edhe për këtë dhe u frikësova se po vdisja”, u shpreh Sarah.

Tani, dy vjet më pas, Sarah e cila ka marrë goditjen tjetër që implantet e gjirit i vë asaj në rrezik të zhvillimit të kancerit në të ardhmen, ende vuan nga efektet anësore./21Media