Modelja amerikane, Halima Aden thotë se po braktis pistën e modelimit pasi rrezikon besimin e saj fetar.

23-vjeçarja është shfaqur në kopertinën e britanikëve” Vogue”, “Vogue Arabia” dhe “Allure”.

Duke shkruar në Instagram, ajo tha se pandemia e koronavirusit i kishte dhënë kohë të ndalet dhe të mendojë se cilat janë vlerat e saj si grua myslimane.

“Të jesh një grua me hixhab është me të vërtetë një udhëtim me shumë ngritje dhe ulje” tha ajo.

Ajo shtoi se problemet vinin nga atje duke qenë “mungesa e grave stiliste myslimane” brenda industrisë që mund të kuptonin pse veshja e hixhabit ishte kaq e rëndësishme.

Ajo ka marrë mbështetje në internet nga motrat modele Bella dhe Gigi Hadid dhe gjithashtu nga Rihanna, transmeton rtv21.tv.

Halima lindi në një kamp refugjatësh kenian nga prindër somalezë para se të transferohej në Amerikë, në moshën gjashtë vjeçe.

Ajo u pa nga agjencia ndërkombëtare e modelimit “IMG Models” në moshën 18 vjeçare, ndërsa ishte paraqitur në konkursin Miss Minnesota USA si gjysmë-finaliste.

Ajo ishte gruaja e parë që mbajti hixhab në konkurs dhe shumë shpejt u bë e njohur për sjelljen e një kodi modest të veshjes në shfaqjet më të famshme të javës së modës në botë.

Ajo ka vazhduar të modelojë në fushatat për markën “Fitness” të Rihanna dhe markën “Yeezy” të Kanye West.

Në historitë e saj në Instagram, ajo e lavdëroi Rihanna që e lejoi të vinte hixhabin.

Ajo thotë se ka kompromentuar fenë e saj shumë herë si pjesë e punës së saj duke përfshirë mungesën e kohës së lutjes të përcaktuar në besimin islamik ose duke rënë dakord të modelojë pa hixhab, duke përdorur një send tjetër veshje për të mbuluar kokën e saj.

Halima Aden shtoi se kishte “qarë” në dhomën e saj të hotelit pasi bëri disa fushata për të mos folur më shumë për atë që ajo mendonte se ishte e drejtë.

“E vërteta është se isha shumë e pakëndshme”, shkroi ajo në Instagram.

“Kjo thjesht nuk jam unë,” shtoi ajo./21Media