Rrëzohet Merkel

Rrëzohet Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel  përjetoi një moment të pakëndshëm kur u nis drejt foltores ku do të mbante fjalim.  Duke ecur për një moment ajo u rrëzua dhe ra.

65-vjeçarja tha që ajo nuk kishte arritur të vërejë shkallët që çonin deri në skenë dhe humbi ekuilibrin kur u përpoq të ngjitej lart.

“Unë nuk i kam parë shkallët, do t’i marr herën tjetër”, bëri shaka ajo sapo ishte përsëri në këmbë.

Merkel pësoi tre episode të tronditjes publike brenda disa javësh. Frika e parë u ndez në 18 qershor kur Merkel u pa duke u lëkundur ndërsa takoi Presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy – të cilën ajo i atribuohej se ishte e dehidratuar.

Nëntë ditë më vonë, krahët dhe trupi i saj mund të shiheshin dukshëm duke u dridhur ndërsa ajo qëndronte prapa presidentit të figurës së Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Problemi u shfaq përsëri për herë të tretë në 10 korrik kur Merkel u drodh ndërsa himnet kombëtare u luajtën gjatë një vizite nga kryeministri i Finlandës.

Merkel këmbënguli që ajo ishte mirë, por duhej të ndalonte të ngrihej në këmbë gjatë himneve kombëtare. Që atëherë ka pasur shumë spekulime për gjendjen shëndetësore të Merkel./21Media