Keni kujdes!

Keni kujdes!

Disa probleme shëndetësore duken të thjeshta dhe nuk ju alarmojnë mjaftueshëm që të shkoni të kontrolloheni, së paku në fazat e hershme. Mjekët thonë se sa më parë që zbulohen, aq më i lehtë do të jetë trajtimi, madje në disa raste, mund t’u shpëtohet jeta.

1.Vijat e zeza në gishtërinj

Thonjtë shpesh mund të tregojnë shumë për shëndetin tuaj. Disa njerëz natyrisht kanë thonj shumë të trashë ose të hollë, por nëse vëreni ndonjë ndryshim në strukturën ose ngjyrën e tyre, duhet të kontrolloheni te mjeku. Linjat vertikale të errëta janë njëra prej tyre dhe ato mund të jenë një shenjë e melanomës (kanceri i lëkurës). Nëse nuk ju kujtohet ndonjë lëndim nga gozhda apo nuk keni një shpjegim tjetër të qartë se pse mund të rrjedh gjak ose nuk e dini se çfarë e shkaktoi vijën e errët, sigurisht që duhet të kontrolloheni nga një specialist, transmeton rtv21.tv

2.Vetullat e holluara

Me kalimin e viteve, njerëzit përjetojnë rënie të flokëve, por vetullat e holluara mund të jenë rezultat i hipotiroidizmit (është një gjendje që karakterizohet me prodhim të ulët të hormoneve të gjëndrës tiroide).

Nëse gjëndra tiroide nuk funksionon siç duhet, mund të prodhojë shumë ose jo mjaftueshëm një hormon të veçantë dhe të dyja këto gjendje shkaktojnë rrallimin e flokëve në trup. Me rënien e flokëve ballafaqoheni gjatë gjithë kohës, është një proces i natyrshëm, por supozohet që duhet të dalin flokë të reja t’i zëvendësojnë ato. Kur prodhimi i hormoneve është i ekuilibruar, ajo ndikon në zhvillimin e flokëve të reja në rrënjën e tij dhe flokët që bien nuk zëvendësohen.

3.Zverdhja e lëkurës dhe e të bardhëve të syve

Ngjyra e verdhë në lëkurë ose në të bardhët e syrit është një simptomë e zakonshme e lëkurës për çështje të mëlçisë. Sytë zakonisht kthehen në të verdhë sepse një kimikate e quajtur bilirubin grumbullohet në gjak. Ju patjetër që duhet të vizitoni një mjek menjëherë pasi të vini re ngjyrën e verdhë, pasi një diagnozë e hershme mund të parandalojë komplikime serioze shëndetësore.

4.Puçrrat në nofull dhe mjekërr

Nën lëkurë, keni shumë gjëndra të imëta që prodhojnë vajra natyralë për ta mbajtur lëkurën tonë në gjendje të mirë, dhe këto vajra lëvizin lart nëpër poret. Kur, për ndonjë arsye, këto gjëndra bëjnë më shumë vaj sesa lëkura jonë mund të trajtojë, poret bllokohen. Për gratë, nëse puçrrat shfaqen përgjatë vijës së nofullës mund të jetë një shenjë e një çekuilibri hormonal – kur prodhohet shumë nga hormoni mashkullor, testosteroni, ai stimulon këto gjëndra vaji.

5.Dhimbja e gishtit

Gishtat e trashë dhe të ndjeshëm mund të jenë një shenjë e kancerit të mushkërive. Kur zhvillohen tumoret e mushkërive, ato lëshojnë disa kimikate në rrjedhën e gjakut që stimulojnë rritjen e indeve nën thonjë dhe në majë të gishtave, duke shkaktuar dhimbje. Nëse ndjeni trashje dhe ënjtje në gishta, kontrollohuni, është gjithmonë më mirë të jesh i sigurt se sa keq./21Media