Parashikimi i meteorologëve

Parashikimi i meteorologëve

Në Shqipëri, moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare dhe reshje shiu të izoluara në formën e rrebesheve në mesditë.

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim me shpejtësi maksimale 10-15 m/sek në bregdet.

Valëzimi  i forcës 4-5 me lartësi vale 0,5–1,5  metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore   15/27°C

Zonat e  ulëta    18/33°C

Zonat  bregdetare  22/29°C.