Bota vazhdoi të paguante një çmim shumë të lartë për motin ekstrem në vitin 2020, sipas një raporti nga Christian Aid.

Në sfondin e ndryshimit të klimës, studimi i tij rendit 10 ngjarje që panë mijëra jetë të humbura dhe kosto të larta.

Gjashtë nga ngjarjet ndodhën në Azi, me përmbytje në Kinë dhe Indi duke shkaktuar dëme prej më shumë se 40 miliardë dollarë.

Në SHBA, uraganet rekord dhe zjarret shkaktuan rreth 60 miliardë dollarë humbje, transmeton rtv21.tv.

Ndërsa bota ka qenë duke luftuar për të kapërcyer pandeminë e koronavirusit, miliona njerëz gjithashtu u është dashur të përballen me ndikimet e ngjarjeve ekstreme të motit.

Një sezon i pazakontë me shi u shoqërua me disa nga stuhitë më të dëmshme në Azi, ku ishin disa nga humbjet më të mëdha. Gjatë një periudhe muajsh, përmbytjet e mëdha në Indi panë më shumë se 2,000 vdekje dhe me miliona njerëz të zhvendosur nga shtëpitë e tyre.
Humbjet vlerësohet në 10 miliardë dollarë.

Kina pësoi një dëm edhe më të madh financiar nga përmbytja, duke arritur në rreth 32 miliardë dollarë midis qershorit dhe tetorit të këtij viti. Humbja e jetës nga këto ngjarje ishte shumë më e vogël se në Indi.

Ndërsa këto ishin katastrofa të ngadalta, disa ngjarje ndodhën në një periudhë të shkurtër kohe.

Cikloni “Amphan” goditi Gjirin e Bengalit në maj dhe shkaktoi humbje të vlerësuara në 13 miliardë dollarë në vetëm disa ditë.

“Ne pamë temperatura rekord në Detin Arabik dhe Gjirin e Bengalit, duke lëvizur midis 30C-33C”, tha Dr Roxy Mathew Koll, një shkencëtar i klimës në Institutin Indian të Meteorologjisë Tropikale.

“Këto temperatura të larta kishin karakteristikat e valëve të nxehtësisë detare që mund të kishin çuar në intensifikimin e shpejtë të cikloneve para-musone Amphan dhe Nisarga”, tha ai në një koment mbi studimin e Christian Aid.

“Amphan ishte një nga ciklonet më të fortë të regjistruar ndonjëherë në Gjirin e Bengalit gjatë sezonit para-musonit”.

Afrika ishte gjithashtu në përfundimin e ngjarjeve ekstreme, me tufa masive karkalecash që shkatërronin të korrat dhe bimësinë me një shumë prej 8.5 miliardë dollarësh.

KB ka lidhur këto tufa me ndryshimin e klimës, me shira të jashtëzakonshëm të rëndë në Lindjen e Mesme dhe Bririn e Afrikës në vitet e fundit duke kontribuar në shpërthimet e karkalecave.

Evropa gjithashtu pa ndikime të rëndësishme kur Stuhia Ciara përfshiu Irlandën, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa vende të tjera në shkurt.

Kjo rezultoi në humbjen e 14 jetëve dhe dëmet prej 2.7 miliardë dollarësh.

Christian Aid theksoi se këto shifra për kostot financiare ka të ngjarë të nënvlerësohen pasi ato bazohen vetëm në humbjet e siguruara.

Vendet më të pasura kanë prona më të vlefshme dhe në tërësi vuajnë ndëshkime më të mëdha financiare nga ngjarje ekstreme. Por humbjet financiare nuk sjellin ndikimin e plotë të këtyre stuhive dhe zjarreve.

Ndërsa përmbytjet e Sudanit të Jugut nuk ishin ndër më të kushtshmet në dollar, ato kanë pasur një ndikim të madh, duke vrarë 138 njerëz dhe duke zhdukur të korrat e këtij viti.

Studiuesit thonë se ndikimi i ndryshimit të klimës në ngjarjet ekstreme është i fortë dhe ka të ngjarë të vazhdojë të rritet.

“Ashtu si 2019 para tij, 2020 ka qenë plot ekstreme katastrofike”, tha Dr Sarah Perkins-Kirkpatrick, nga Qendra e Kërkimit të Ndryshimeve Klimatike në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor në Australi.

Ndërsa 2021 ka të ngjarë të sjellë një histori të ngjashme të humbjeve nga ngjarje ekstreme, ekziston një farë sensi optimizmi se liderët politikë mund të jenë në prag të ndërmarrjes së hapave që mund ta ndihmojnë botën të shmangë tejkalimet më të këqija të rritjes së temperaturave./21Media