Ditën e premte moti parashikohet me kthjellime dhe zhvillime vranësirash mesatare deri të dendura në jug dhe veriperëndim të Shqipërisë. Prej orëve të paradites e gjatë ditës reshje shiu të herëpashershëm në këto zona. Shtrëngata të shkurtra në jug.

Era do të fryjë nga kuadrati i jugut e vrullshme në bregdet prej orëve të mesditës. Valëzimi në dete i forcës 4 dhe 5 ballë me lartësi vale 1.5 deri 2.0 metër.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore 9°C deri në 23°C

zonat e ulëta 12°C deri në 28°C

zonat bregdetare 14°C deri në 29°C.