Shi në territorin e Shqipërisë

Shi në territorin e Shqipërisë

Gadishulli i Ballkanit vazhdon të mbetet në aktivitetin e zonës së zgjeruar me presion të ulët atmosferik e cila po mban mot me reshje shiu në territorin e Shqipërisë.

Moti do të vijojë  me vranësira reshje shiu, herë pas here dhe rrebeshe me stuhi.

Era do të jetë me drejtim Jug (S) me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 7 me lartësi vale 2,0- 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie graduale.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore  8/17°C

Zonat e ulëta  11/22°C

Zonat bregdetare 14/22°C