Temperatura më e lartë e ditës deri në 31°C

Temperatura më e lartë e ditës deri në 31°C

Do të mbajë mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira, të cilat gjatë ditës, do të shoqërohen me reshje lokale shiu, ndërsa ditën e shtune, reshjet do të jenë më të theksuara dhe parashihet ta përfshijnë gjithë territorin e vendit.
Në fushat barike gradualisht pritet të ketë rënie, derisa grafiku në fushat termike nuk do të pësoj ndryshime të mëdha.
Vlera minimale e temperaturave do të lëvizë ndërmjet 15-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihe të lëvizin ndërmjet 28-31 gradë Celsius.
Do të fryjë erë nga verilindja dhe juglindja me shpejtësi 1-11m/s,thuhet në raportin e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës./21Media