Gjatë ditës së sotme dhe katër ditëve në vazhdim parashihet që në Kosovë moti të jetë kryesisht i vranët por edhe me intervale të shkurta me diell.

Institutit Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK), njofton se në viset e ulëta nuk parashihet të ketë reshje përpos rigave të dobëta të cilat mund ta përfshijnë pjesën jugore dhe juglindore të territorit, ndërsa në viset malore parashihet të ketë reshje në formë dëbore të intensitetit mesatar.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes me shpejtësi 1-8m/s.