Mot me vranësira e shi

Mot me vranësira e shi

Gadishulli i Ballkanit është përfshirë nga kalimi i një sistemi frontal i do të influencojë në territorin e Shqipërisë mot të paqëndrueshëm.

Moti do të jetë më vranësira mesatare deri të dendura dhe reshje shiu me intensitet mesatar të pasuara me erë të fortë dhe stuhi në mesditë.

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale 8 -15 m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 4-5 me lartësi vale 0,5–1,5 metër në det të hapur.

Temperaturat do të vijojnë me rënie në vlerat maksimale.

Temperaturat minimale dhe maksimale në zonat malore do të lëvizin nga 14 deri në 21 gradë Celsius në zonat e ulëta 18deri në 27 gradë dhe në zonat bregdetare 18 deri në 25 gradë Celsius.