Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se situatë e ngjashme meteorologjike do të vijojë të mbajë edhe gjatë ditës së diel.

Sipas institutit, kjo si pasojë e masave anticiklonike të stacionuara mbi kontinentin Evropian, konkretisht mbi gadishullin e Ballkanit, të cilat do ta mbajnë këtë gjendje stabile.

“Prezenca e pak orëve me diell gjatë ditës do të krijojë kushte që mëngjesi i së dielës dhe mbrëmja të kenë mjegull të radiacionit apo rrezatimit tokësor”, thuhet në njoftim.

Temperaturat minimale do të zbresin deri në zero gradë Celsius, ndërsa maksimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 9-11 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes e lehtë deri mesatare./21Media