Shqipëria sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të kthjellët por që në zonat malore gjatë paradites do të ketë edhe reshje lokale.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një ulje në vlerat minimale të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 03°C në 13°C, në zonat e ulëta nga 10ºC në 21°C dhe në zonat bregdetare nga 13°C në 23°C.

Era do të fryjë në drejtim verilindor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 3 ballë.