Ne jemi mësuar të mendojmë që dushet e ftohta mund të na japin një nxitje të energjisë dhe të na ndihmojnë të zgjohemi në mëngjes. Por dushi me ujë të ftohtë ka një numër përfitimesh për bukurinë gjithashtu.

 

  1. I jep lëkurës tuaj shkëlqim të shëndetshëm

Dushet e ftohta ndihmojnë për të rritur qarkullimin e gjakut. Për fytyrën tuaj, kjo mund të nënkuptojë një pamje të freskët rrezatuese. Lajmi i mirë është se nuk keni nevojë të qëndroni në të ftohtë për shumë kohë për ta bërë lëkurën tuaj më të ndritshme. Dush në ujë të butë të ftohtë apo edhe të vakët është e mjaftueshme për ta ushqyer atë.

  1. Parandalon plakjen e lëkurës

Zakoni i marrjes së dusheve të përditshme të ftohtë ndihmon lëkurën tuaj të mbetet më e re. Uji i ftohtë aktivizon sistemin tuaj nervor dhe trupi juaj liron hormonet dhe kimikatet e trurit që luftojnë stresin. Studimet sugjerojnë që stresi psikologjik ka një ndikim të drejtpërdrejtë në plakjen e lëkurës dhe ndikon negativisht në shumë sisteme në trup, përcjell portali rtv21.tv

  1. Parandalon kushtet e lëkurës të lidhura me stresin

Një dush i ftohtë dërgon një sasi dërrmuese të impulseve elektrike në tru dhe stimulon lëshimin e “hormoneve të lumtura” ose endorfinave. Kur këto kimikate lëshohen nga trupi, nivelet e stresit tuaj bien dhe ju do të jeni më pak të prirur për të përjetuar një numër problemesh të lëkurës si puçrrat, psoriasis dhe dermatitin.

  1. Ajo shtrëngon poret

Ndërsa uji i nxehtë mund të heqë disa nga vajrat mbrojtës që bën lëkura juaj, uji i ftohtë do të minimizojë përkohësisht poret tuaja. Ndihmon gjithashtu t’i jepni gjallëri fytyrës tuaj dhe rrit shkëlqimin e lëkurës tuaj. Për shkak se uji i ftohtë mund të bëjë që enët e gjakut të kompresojnë, fytyra mund të duket më pak e fryrë ose e kuqe.

 

  1. Heq shqetësimin për disa gjendje të lëkurës

Ndërsa dushet e nxehta mund të ndezin lëkurën, duke shkaktuar skuqje, kruajtje, uji i ftohtë bën pikërisht të kundërtën. Për ata që vuajnë nga kruarjet e lëkurës , dushet me ujë të ftohtë mund t’ju ndihmojnë të kapërceni ndjesinë për të gërvishtur. Ftohja e lëkurës duke marrë dushe të ftohtë gjithashtu ndihmon në uljen e kruajtjes intensive të shkaktuar nga psoriaza, sipas një studimi./21Media