Agjencia amerikane e hapësirës (Nasa) ka përshkruar zyrtarisht planin e saj prej 28 miliardë dollarësh (22 miliardë funte) për t’u kthyer në hënë deri në vitin 2024.

Si pjesë e një programi të quajtur Artemis, Nasa do të dërgojë një burrë dhe një grua në sipërfaqen hënore në uljen e parë me njerëz që nga viti 1972.

Por afati kohor i agjencisë varet nga Kongresi që lëshon 3.2 miliardë dollarë për ndërtimin e një sistemi zbarkimi.

Astronautët do të udhëtojnë në një kapsulë si Apollo të quajtur Orion që do të lëshohet në një raketë të fuqishme të quajtur SLS, përcjell portali rtv21.tv

Duke folur të hënën pasdite (me kohën amerikane), administratori i Nasa Jim Bridenstine tha: “28 miliardë dollarë përfaqësojnë kostot e lidhura për katër vitet e ardhshme në programin Artemis për të zbritur në Hënë. Financimi i SLS, financimi Orion, sistemi i uljes njerëzore dhe i sigurisht që janë të përfshira kostumet hapësinore – të gjitha ato gjëra që janë pjesë e programit Artemis “.

Por ai shpjegoi: “Kërkesa për buxhet që kemi përpara Dhomës dhe Senatit tani përfshin 3.2 miliardë dollarë për vitin 2021 për sistemin e uljes njerëzore. Është shumë e rëndësishme që të marrim ato 3.2 miliardë dollarë.”

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA. ka miratuar tashmë një projektligj që cakton 600 milionë dollarë drejt zbarkuesit hënor. Por Nasa do të ketë nevojë për më shumë fonde për të zhvilluar automjetin plotësisht.

Bridenstine shtoi: “Unë dua të jem e qartë, ne jemi jashtëzakonisht mirënjohës Dhomës së Përfaqësuesve që, në një mënyrë dypalëshe, ata kanë përcaktuar që financimi i një sistemi të uljes njerëzore është i rëndësishëm – kjo është ajo që përfaqëson 600 milionë $. Është gjithashtu e vërtetë se ne po kërkojmë 3.2 miliardë dollarë të plotë “.

Në korrik 2019, Bridenstine i tha CNN se gruaja e parë astronaut që do të ecte në Hënë në 2024 do të ishte dikush “i cili është provuar, dikush që ka fluturuar, dikush që ka qenë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës tashmë”. Ai gjithashtu tha se do të ishte dikush tashmë në trupat e astronautëve.

Në kohën e kësaj interviste, ishin 12 gra astronaute aktive. Atyre u janë bashkuar edhe pesë astronautë të tjerë femra Nasa, të cilat u diplomuan nga trajnimi në fillim të këtij viti. Por mbetet e paqartë nëse ndonjë nga astronautët më të rinj mund të përmbushë kriteret në kohë për të fluturuar në misionin e parë të uljes në 2024.

I pyetur në lidhje me afatin kohor për zgjedhjen e anëtarëve të ekuipazhit për Artemis, shefi i Nasa tha se ai shpresonte të zgjidhte një ekip të paktën dy vjet para misionit të parë.

Sidoqoftë, ai tha: “Unë mendoj se është e rëndësishme që ne të fillojmë të identifikojmë ekipin e Artemis më herët sesa … kryesisht sepse mendoj se do të shërbejë si një burim frymëzimi”.

Duke dërguar astronautë përsëri në Hënë, Shtëpia e Bardhë dëshiron të rinovojë udhëheqjen amerikane në hapësirë. Ka gjithashtu plane për të nxjerrë depozita të vlefshme të akullit të ujit nga Poli i Jugut hënor. Këto mund të përdoren për të bërë karburant raketash në Hënë – me një kosto më të ulët sesa bartja e tij nga Toka – duke shërbyer si themeli për një ekonomi hënore.

Por Nënpresidenti Mike Pence ka përmendur gjithashtu shqetësime në lidhje me ambiciet e Kinës për hapësirë. Në janar të vitit 2019, superfuqia e Azisë Lindore u bë kombi i parë që zbarkoi butësisht një rover robot në anën e largët të Hënës. Vendi tani po përgatitet për misionin e tij të parë për të shpërndarë mostra të tokës hënore në laboratorët në Tokë.

Ajo ka zhvilluar një anije kozmike të brezit të ardhshëm për astronautët kinezë që mund të fluturojnë në destinacione të hapësirës së thellë siç është Hëna. Megjithëse Kina nuk është në një afat kohor për të arritur atje deri në vitin 2024, ajo mund të bëjë përparim të konsiderueshëm drejt një qëllimi të tillë këtë dekadë.

Dokumenti i ri i Nasa përshkruan Fazën 1 të planit të SHBA.-së, i cili përfshin një fluturim provë të papërkulur rreth Hënës – i quajtur Artemis-1 – në vjeshtën e 2021.

Shefi i fluturimeve njerëzore të Nasa-s, Kathy Lueders, tha se Artemis-1 do të zgjasë për rreth një muaj për të provuar të gjitha sistemet kritike.

Ajo tha se fluturimi demonstrues do të zvogëlonte rrezikun për Artemis-2, i cili do të përsërisë udhëtimin rreth Hënës me astronautët.

Një provë e re i është shtuar këtij misioni – një demonstrim i operacioneve të afërsisë. Pak kohë pasi Orioni ndahet nga faza e sipërme e raketës SLS – e njohur si faza e përkohshme e shtytjes kriogjenike – astronautët do të pilotojnë manualisht anijen ndërsa ato afrohen dhe largohen nga skena.

Kjo do të vlerësojë cilësitë e trajtimit të Orionit, së bashku me performancën e harduerit dhe softuerit të anijes.

Artemis-3 do të bëhet misioni i parë për të dërguar astronautë në sipërfaqen hënore që nga Apollo 17 rreth 48 vjet më parë.

Nasa ka siguruar 967 milionë dollarë (763 milionë) për disa kompani për të punuar në hartimet e automjetit që do t’i çojë atje.

Më vonë gjatë dekadës, plani kërkon që Nasa të krijojë një bazë për njerëzit, të quajtur Artemis Base Camp, që do të përfshinte infrastrukturën e nevojshme për eksplorimin afatgjatë të Hënës.

Në krahasim me Artemis, programi Apollo në vitet 1960 dhe 70 kushtoi mbi 250 miliardë dollarë në dollarë amerikanë të rregulluar nga inflacioni.

Sidoqoftë, 28 miliardë dollarë për këtë plan të ri nuk përfshin para të shpenzuara tashmë për zhvillimin e anijes Orion dhe raketës Space Launch System (SLS)./21Media