Gjërat duhet të ndalojmë të bëjmë në mënyrë që të kursejmë më shpejt para

Gjërat duhet të ndalojmë të bëjmë në mënyrë që të kursejmë më shpejt para

Ka njerëz që kanë një aftësi për të jetuar jetën e tyre më të mirë në mënyrë të egër dhe më pas ka nga ata që kalojnë aq ekstravagantë sa përfundojnë pa asnjë cent në xhep. Nëse mund të lidheni më shumë me këtë të fundit, dijeni që ende mund të transformoni situatën tuaj financiare duke shpenzuar paratë tuaja me zgjuar dhe duke kursyer më shumë

Është dhënë një listë të gjërave në të cilat duhet të ndaloni të shpenzoni paratë tuaja, përcjell rtv21.tv

Ka njerëz që kanë një aftësi për të jetuar jetën e tyre më të mirë në mënyrë të egër dhe më pas ka nga ata që kalojnë aq ekstravagantë sa përfundojnë duke u prishur. Nëse mund të lidheni më shumë me këtë të fundit, dijeni që ende mund të transformoni situatën tuaj financiare duke shpenzuar paratë tuaja me zgjuar dhe duke kursyer më shumë. Ndërsa shkon adresa e vjetër britanike, “Nëse kujdeseni për pennies, paundët do të kujdesen vetë”.

1. Të ushqeheni jashtë

Nëse ju pëlqen të darkoni, mund të dëshironi të rishikoni zgjedhjet tuaja. E keni vërejtur, shumica e pjatave në një restorant janë me çmim të lartë gjatë kohës së darkës. Pra, nëse tashmë keni një vakt të gatshëm në shtëpi ose mund të gatuani diçka vetë, nuk duhet të humbni para për të ngrënë nëse nuk është një rast urgjent ose i veçantë.

2. Abonimi në shërbimet e transmetimit

Abonimet premium të shërbimeve streaming si Spotify, YouTube, etj heqin qafe reklamat për t’ju dhënë një përvojë të qetë. Ju me siguri mund të toleroni transmetimin e mediave me reklama, në të vërtetë nuk është ndonjë problem. Me siguri, këto shërbime transmetimi kanë nevojë për të ardhura për të operuar, por nuk ia vlen të shpenzoni paratë tuaja për këtë.

3. Blerja e biletave të llotarisë

Blerja e biletave tombol është një rrjedhje e madhe parash. Ndonjëherë tingëllon e arsyeshme të blesh një sepse nuk e di nëse mund të përfundosh duke fituar çmimin kryesor . Por duke qenë se shanset për t’u realizuar janë shumë të dobëta, do të ishte më mirë të mos i harxhoni paratë e fituara me vështirësi në një copë letër.

4. Të harxhosh shumë për pushimet

Ne nuk duam të shpërthejmë flluskën tuaj, por prapë mund të eksploroni botën pa djegur një vrimë në xhep. Para së gjithash, kurrë mos e rezervoni hotelin e parë që gjeni. Përkundrazi, kërkoni ato që kanë marrëveshje më të mira. Gjithashtu, përfitoni sa më shumë nga shpërblimet dhe pikat që lidhen me udhëtimin, vizitoni vendet më pak të njohura të pushimeve, qëndroni në një Airbnb ose një bujtinë prapa dhe shumë më tepër.

5. Asnjëherë nuk mungojnë në zbritjet në dyqane

Çështja nuk është të blini gjithë artikujt në shitje. Është për blerjen e gjërave vetëm nëse me të vërtetë, ju duhen. Shumë njerëz nxitojnë për të blerë produkte, sepse ata kanë 50% zbritje vetëm për të kuptuar më vonë se kanë humbur para sepse nuk u duheshin në të vërtetë fare.

6. Anëtarësimi në palestër

Në vend që të ushtroni në palestër, mund të kurseni para duke ushtruar në shtëpi dhe duke investuar në disa pajisje. Sidoqoftë, nëse e doni të kaloni kohë në palestër, shfrytëzoni sa më shumë anëtarësinë tuaj dhe kërkoni mënyra të tjera për të kursyer para.

7. Blerja e gjërave impulsive

Ka njerëz që duan të shpenzojnë para ekstravagantisht për gjëra që as nuk duhen as duan. Bizneset kanë tendencë të përdorin shumë taktika për t’ju detyruar të blini gjëra që nuk dëshironi në radhë të parë. Studimet pretendojnë se këto blerje janë kënaqësi fajtore për blerësit impulsivë. Njerëzit duhet të kuptojnë se kënaqësitë e tilla janë të përkohshme dhe i humbin vlerat e tua të çmuara.

8. Blerja e artikujve në linjën e arkëtimit

Një nga taktikat më të ndërlikuara për t’ju bërë të bëni përsëri pazar impulsesh janë artikujt në linjën e arkëtimit. Pra, herën tjetër kur të jeni në linjë, kontrolloni impulset tuaja drejt blerjes së atyre sendeve dhe kurseni paratë tuaja.

9. Përdorimi i sendeve të disponueshme

Nuk ka kuptim t’i blini këto kur thjesht do t’i hidhni dhe pastaj t’i blini përsëri. Përkundrazi, duhet të blini gjëra që mund të përdorni përsëri dhe që do të zgjasin me vite dhe vite. Artikujt e disponueshëm janë të përsosur për ngjarje të caktuara, por enët qeramike janë një alternativë më e mirë për përdorim të përditshëm.

10. Teknologjia e re

Kjo është ajo ku njerëzit kanë tendencë të shpenzojnë një pasuri kur ajo me të vërtetë nuk u duhet. Për shembull, posa të dalë një iPhone i ri, njerëzit nxitojnë të blejnë menjëherë, edhe nëse pajisja e tyre aktuale po funksionon mirë. Nëse ky është rasti, konsideroni se si mund të kurseni para duke anashkaluar tërësisht azhurnimin.

10. Investimi në libra

Sigurisht, ju pëlqen të lexoni libra të vështirë për të shijuar përvojën e vjetër të leximit të librit. Shumë mund të mos bien dakord, por investimi në eBooks ose vizita në një bibliotekë lokale janë alternativat më të mira për të marrë librat që dëshironi falas. Ju gjithashtu mund të blini libra të lirë të përdorura nga eBay ose Amazon./21Media