Të goditura dhe të dizajnuara vite më parë, këto struktura nuk kanë gjasa të pasqyrojnë përparësitë e reja të dizajnit që do të dalin nga Covid-19. Megjithatë, ato janë në përputhje me frymën bujare dhe të qëndrueshme të arkitekturës më të mirë bashkëkohore në botë, përcjell portali rtv21.tv

Nga muzetë te vendet e artit këto janë ndërtesat që priten të nisin ose përfundojnë në vitin 2021.

Biblioteka Far Rockaway, Nju Jork

Kjo bibliotekë mbresëlënëse publike në lagjen Far Rockaway të Queens, New York, do të zëvendësojë një bibliotekë të vogël, por të njohur më parë në të njëjtën hapësirë, por me 20,000 metra katrorë, objekti i ri dyfishon madhësinë e hapësirës së siguruar për komunitetin.
Drita do të derdhet përmes një trekëndëshi qelqi në hyrje – si dhe përmes guaskës së tejdukshme goditëse.

Taipei Centre Arts Performing, Taipei

Tetë vjet pasi filloi ndërtimi, Qendra e pagabueshme e Arteve Performuese Taipei do të përfundojë në mes të vitit 2021. Me një kosto të vlerësuar prej 5.4 miliardë dollarë ndërtesa tërheqëse – me planetin e saj- si sfera e dalë nga njëra anë – padyshim do të shërbejë si një pikë referimi bashkëkohore për kryeqytetin Tajvanez.
Por nuk është vetëm pjesa e jashtme ajo që intrigon. Duke shpresuar të përdorë normat e dizajnimit të ambienteve – ose “funksionimet e tyre të brendshme konservatore” siç thotë firma e arkitekturës OMA – skema përmban tre teatro që funksionojnë në mënyrë të pavarur por “futen” në një kub qendror, ku mund të konfigurohet një zonë fleksibile e prapaskenës për t’i shërbyer të gjithëve.

Aquarela, Quito

Më shumë se 10 vjet pasi fitoi Çmimin Pritzker, i ashtuquajturi Nobel i arkitekturës, arkitekti francez Jean Nouvel vazhdon të mahnisë. Ndër projektet e tij të fundit është Aquarela, një kompleks banimi 650 njësi në lagjen Cumbaya të kryeqytetit të Ekuadorit, Quito.
Edhe pse i përbërë nga disa struktura të veçanta nëntëkatëshe, një seri ballkonesh të gjata mbështillen përreth dhe midis tyre për t’i dhënë projektit një cilësi monolitike. Veshja prej guri, grilat prej druri dhe gjelbërimi i jashtëm kanë për qëllim të ndihmojnë ndërtesën të reflektojë dhe asimilojë me topografinë e gjelbër, malore të rajonit, ndërsa u ofron banorëve një lidhje të prekshme me natyrën.
Faza 1 është vendosur të përfundojë në fillim të 2021, megjithëse faza e dytë mund të vazhdojë edhe në 2022, sipas firmës së Nouvel, përcjell portali rtv21.tv

Hotel Green Solution House (GSH), Rønne

Danimarka së shpejti do të mirëpresë atë që përshkruhet si hoteli i saj i parë me klimë pozitive, që do të thotë se ndërtesa është projektuar për të kursyer më shumë karbon sesa çliron gjatë gjithë jetës së saj. Duke shërbyer si një krah i ri i hotelit ekzistues GSH në ishullin lindor të Bornholm, struktura është bërë pothuajse tërësisht prej druri – shumica e të cilave është makinerizuar me anë të ndërmarrjeve të ndërtimit dhe industrive të prodhimit të mobiljeve. Diku tjetër, mbeturinat nga guroret lokale të granitit janë përdorur për zbukurim dhe izolim.
Të dy grupet e arkitekturës prapa modelit, 3XN dhe GXN, gjithashtu kanë shikuar në të ardhmen e ndërtesës: Komponentët individualë të saj janë të lidhur duke përdorur nyje të kthyeshme, dhe kështu mund të vihen në përdorim të ri pasi hoteli të ketë mbaruar jetëgjatësinë e tij.

Shtëpia e Muzikës Hungareze, Budapest

Projektuar nga arkitekti i famshëm japonez Sou Fujimoto, ky muze, vendi i muzikës dhe qendra arsimore është një nga projektet më të spikatura nga Projekti Liget Budapest, një rregullim rrënjësor i parkut më të madh publik të kryeqytetit hungarez.
E vendosur afër liqenit piktoresk të Városliget, çatia e tij valëzuese do të shfaqë pemë që arrijnë nëpër disa nga vrimat më të mëdha.
Ndërtesa ka për qëllim të festojë traditat e pasura muzikore të vendit, por gjithashtu shërben për të joshur vizitorët e parkut në mjediset publike në nivelin e tokës, ku një dizajn kryesisht i tejdukshëm ndihmon në gërryerjen e dallimit midis dhe jashtë.
Ajo përfundimisht do të bashkohet me një numër destinacionesh të tjera kulturore në vendin e gjerë, duke përfshirë Muzeun e Etnografisë dhe një Galeri të Re Kombëtare 50,000 metra katrorë (538,000 metra katrorë).

Konvikti Studentor i OurDomain, Amsterdam

Ideja që studentët duhet të vendosin për strehim të pashpirt dhe utilitar është e vjetëruar. Në të vërtetë, ky kampus i ri rezidencial në Hollandë, i cili përmban rreth 1,500 apartamente, u ofron studentëve të Amsterdamit llojin e pajisjeve të përbashkëta dhe peizazhit të gjelbër që mbase brezi i prindërve të tyre vetëm mund të kishte ëndërruar.
Kompleksi rezidencial prej 90,000 metra katrorë (969,000 metra katrorë) është i ndarë në tre ndërtesa të dallueshme estetikisht, nga të cilat më goditëse pjesërisht në pjesë të një ngjitje piksel të ngjyrave. OZ Architect, firma e projektimit prapa projektit, gjithashtu shpreson që prezantimi i rezidencave studentore mund të gjallërojë një zonë tregtare që, deri më tani, ishte e dominuar nga ndërtesat e zyrave.

Qendër muzikore lundruese, Sao Vincente

Për dekadën e kaluar, grupi i arkitekturës dhe urbanizmit NLÉ ka eksperimentuar me mënyra inovative për të ndërtuar shpejt dhe me çmim të ulët në ujë. Sistemi i vetëquajtur Makoko Floating i firmës – i cili lejon ndërtuesit lokalë të mbledhin module të parafabrikuara të drurit në A-korniza lundruese – tashmë është përdorur për të ndërtuar shkolla në Nigeri dhe Belgjikë.
Përsëritja e fundit e sistemit është një qendër shfaqjesh dhe artesh në Cape Verde. Duke qëndruar në Oqeanin Atlantik, tre struktura të lehta do të strehojnë një sallë të performancës së drejtpërdrejtë, studio regjistrimi dhe bar, duke demonstruar se arkitektura lundruese e mbledhjes së lehtë mund të ofrojë një alternativë të përballueshme për vendet kulturore tradicionale.

Teatri i Madh Sunac Guangzhou, Guangzhou

Projektuar nga Arkitektët Steven Chilton me qendër në Londër, ky teatër me 2.000 vende në qytetin jugor kinez të Guangzhou u frymëzua nga struktura rrjedhëse e mëndafshit të qëndisur. Ai gjithashtu i bën me kokë historisë së qytetit si një qendër tregtare dhe vizatimet e ngjashme me tatuazhet e artistit Zhang Hongfei, ilustrimet e arta të të cilit zbukurojnë veshjen e kuqe të guximshme.
Përbëhet nga mijëra panele alumini, lëvozhga e jashtme duket se paloset butësisht, duke zbuluar hyrjet në nivelin e tokës dhe duke i dhënë hua huadhënies një cilësi të butë, skulpturore – pavarësisht nga madhësia e saj e madhe. Brenda, një arenë rrethore është konfiguruar për të pritur shfaqje gjithëpërfshirëse “360 gradë” kur ndërtesa tani e plotë të hapet në 2021./21Media