Kur një person pi alkool rregullisht, miliona qeliza të trurit vdesin për shkak të mungesës së oksigjenit...

Kur një person pi alkool rregullisht, miliona qeliza të trurit vdesin për shkak të mungesës së oksigjenit…

Një person i zakonshëm me një të ardhur mesatare pi rreth 9.5 litra alkool në vit, sipas statistikave. Dhe personat e tillë nuk janë të varur nga alkooli – ata thjesht duan të kalojnë kohë me miqtë e tyre dhe të kenë pak pije.

Ndonjëherë ata marrin një pushim gjatë javës dhe pijnë vetëm pak, ndoshta duke pasur një gotë verë para shtrat për të lehtësuar stresin, përcjell rtv21.tv

Çfarë do të ndodhte me trupin e njeriut në qoftë se nuk do të konsumonte alkool për 28 ditë?

Java e parë

Në të vërtetë, njerëzit hanë më shumë nëse pinë alkool. Dhe kur ndalojnë të pijnë, ata instinktivisht duan të mbajnë duart e tyre të zënë, zakonisht me ushqim. Pra, është mirë për të zëvendësuar ushqimin me lëng dhe fruta pasi ndalohet pirja.

Dëshira juaj për ushqime të ëmbla mund të rritet. Alkooli, sidomos lloji i ëmbël, mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak, gjë që mund të krijojë dëshira të sheqerit. Por, njerëz të ndryshëm kanë reagime të ndryshme dhe disa kanë një rënie në nivelet e sheqerit. Kjo është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit që kanë diabet, shkruan Brightside, përcjell rtv21.tv

Java e dytë

Mëlçia fillon të rimëkëmbet. Kur njerëzit pijnë alkool rregullisht, qelizat e mëlçisë vdesin dhe plagët shfaqen në vendin e tyre.

Organi mund të shërohet, por është një proces shumë i ngadalshëm. Sa më pak që pin pije alkoolike një person, aq më shpejt do të jetë shërimi i tyre.

Një tjetër motivues i fortë mund të jetë ndryshimi në ngjyrën e lëkurës. Alkooli ndërpret qarkullimin e gjakut që çon në mungesë të oksigjenit në lëkurë. Si rezultat, alkooli e bën lëkurën të thatë që çon në shfaqjen e njollave të pigmentit dhe rrudhave të hershme, përcjell rtv21.tv

Java e tretë

Deri në javën e tretë, shenjat e dukshme të alkoolit (si qarqet e errëta nën sytë dhe ënjtja e fytyrës) zhduken. Kjo është për shkak se sistemi urinar mund të funksionojë siç duhet tani.

Është më e lehtë të zgjohesh në mëngjes. Kur një person është pak i dehur, ai hyn në një fazë të thellë të gjumit menjëherë, duke lënë mënjanë fazat fillestare. Dhe kur përqendrimi i alkoolit në gjak bie, gjumi nuk është më i thellë dhe njerëzit zgjohen më shpesh. Kur alkooli tërësisht del nga sistemi, cikli i gjumit të njerëzve bëhet i natyrshëm, gjë që e bën zgjimin më të lehtë, përcjell rtv21.tv

Pirja e pakëson prodhimin e pështymës që ndikon në gjendjen e dhëmbëve. Pra, nëse nuk pini alkool, ju keni rrezik më të ulët të dëmtimit të dhëmbëve dhe smalti i dhëmbëve bëhet më i fortë.

Alkooli jo vetëm që vret dhimbjet, por edhe receptorët e shijes dhe ndjenjën e erës. Me kalimin e kohës, aftësia për të nuhatur dhe e shijes rimëkëmbet.

Java e katërt

Nëse një person ka peshë shtesë, masa e trupit zvogëlohet në mënyrë dramatike. Sa më gjatë që një person nuk pi alkool, aq më tepër peshë do të humbas

Alkooli rrit presionin e gjakut. Nëse kjo ndodh shumë shpesh, ekziston rreziku i zhvillimit të hipertensionit. Njerëzit, të cilët nuk pijnë alkool nuk e kanë këtë gjendje aq shpesh. Dhe përveç kësaj, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare bie në mënyrë dramatike.

Lëkura bëhet shumë më e mirë. Aknet dhe acarimet zhduken. Kryesisht kjo ndodh për shkak se balanca e ujit në trup normalizohet dhe po kështu edhe qarkullimi i gjakut. Ngjyra e fytyrës bëhet më e barabartë dhe zërat e pigmentit zhduken.
Njerëzit kanë një mendje më të qartë dhe punojnë në mënyrë më efikase. Ky është ndoshta ndryshimi më pak i dukshëm.

Megjithatë, rezultatet e një hulumtimi tregojnë se kur pi alkool rregullisht, miliona qeliza të trurit vdesin për shkak të mungesës së oksigjenit. Këto ndryshime janë shumë të ngadalta, por të pakthyeshme./21Media