Një oficer policie amerikan i cili u thirr për të arrestuar një familje të dyshuar për vjedhje në dyqan, në vend të kësaj u bleu atyre disa ushqime në mënyrë që të kishin një darkë të mirë për Krishtlindje.

Matt Lima u thirr në një dyqan ushqimesh në Somerset, Massachusetts, muajin e kaluar, thuhet në një deklaratë e policisë, përcjell portali rtv21.tv

Dy gra u raportua se nuk po skanonin të gjitha ushqimet e tyre.

Kur u morën në pyetje, familja tha se po përjetonin kohë të vështirë financiare dhe nuk kishin mundësi të paguanin për të gjithë ushqimin.

Donin t’u jepnin fëmijëve një darkë për Krishtlindje.

Lima i shërbeu atyre me një urdhër “pa shkelje”, por nuk ngriti akuza pasi të gjithë sendet në faturën e pazarit ishin për ushqim, tha policia.

Ai më pas u bleu atyre karta me vlerë 250 dollarë (180 £)në mënyrë që gratë dhe dy fëmijët e tyre të ishin në gjendje të blinin ushqim për darkën e tyre të Krishtlindjes në një dyqan tjetër të së njëjtës zinxhir.

Të dy fëmijët me gratë më kujtuan fëmijët e mi, kështu që unë u detyrova t’i ndihmoj ata,” tha oficeri Lima.

“Ata ishin shumë mirënjohës, ishin disi të tronditur. Unë jam i sigurt se shumë njerëz në të njëjtën situatë do të mendonin se do të kishte një rezultat tjetër, dhe ndoshta ata do të arrestoheshin ose do të duhej të shkonin në gjykatë. Unë thjesht bëra atë që mendoja se ishte e drejtë. Nuk ka të bëjë me mua, thjesht u përpoqa ta vendos veten në vendin e asaj familjeje dhe të tregoja pak ndjeshmëri”./21Media