Në Madrid, 170 mijë protestues kundër kryeministrit: “Sanchez, dil në ballkon”

Rreth 170.000 protestues u mblodhën sot në qendër të Madridit për të protestuar kundër kryeministrit socialist Pedro Sanchez, të cilit iu dha një mandat i ri katërvjeçar të enjten falë një marrëveshjeje me mbështetësit e pavarësisë së Katalonjës.

“Jo në emrin tim: as amnisti, as vetëvendosje. Për liri, unitet dhe barazi!” deklaruan rreth njëqind shoqata që mblodhën një tubim në sheshin Cibeles, përballë bashkisë.

Pas protestës, ku morën pjesë 170 mijë persona sipas policisë së Madridit dhe 500 mijë sipas organizatorëve, disa nga qytetarët e zemëruar u drejtuan drejt selisë së qeverisë së majtë, por u ndaluan nga policia duke bllokuar rrugën. “Sanchez, bastard, dil në ballkon”, bërtisnin protestuesit që mbanin flamuj spanjollë.

Sanchez formoi një qeveri koalicioni të krahut të majtë të përbërë nga Partia Socialiste e Punëtorëve Spanjoll (PSOE) dhe pakica Sumar, me mbështetjen e partive rajonale të Katalonjës, Vendit Bask, Galicia dhe Ishujt Kanarie. Koalicioni qeverisës ka 152 anëtarë në parlamentin me 350 vende dhe do të varet nga mbështetja e partive rajonale secesioniste.

Para zgjedhjeve të korrikut, Sanchez tha se nuk do ta pranonte ligjin për amnisti, por javën e kaluar dërgoi në parlament një projektligj për pezullimin e proceseve gjyqësore për disa qindra persona që në dhjetë vitet e fundit morën pjesë në përgatitjen dhe përgatitjen zbatimi i referendumit të ndaluar për pavarësinë e Katalonjës në vitin 2017.

Kryeministri socialist hedh poshtë thirrjen e qeverisë rajonale të Katalonjës për të organizuar një referendum konsensual në Katalonjë, duke iu referuar vendimit të Gjykatës Kushtetuese sipas të cilit një deklaratë e tillë nuk është në përputhje me kushtetutën.

Protestuesit, megjithatë, besojnë se lëshimi i tij ndaj partive katalane, si dhe atyre nga Vendi Bask, provinca veriore të cilës ai i ka dhënë statusin e “kombit”, mund të çojë në një tjetër përpjekje për shkëputje.

“Ky është një grusht shteti,” tha Santiago Abascal, lideri i partisë së krahut të djathtë Vox, për lëvizjen e Sanchez. Abascal, i cili prej ditësh merr pjesë në protesta, u bëri thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në rrugë deri në një njoftim të dytë. Protestat u mbajtën edhe në qytete të tjera, si Sevilja dhe Pamplona.

Deputeti socialist Patxi Lopez akuzoi “të djathtën dhe ekstremin e djathtë” se nuk duan të njohin vullnetin e shumicës që formoi qeverinë. Të enjten 179 deputetë votuan pro qeverisë në Kuvend dhe 171 ishin kundër.

Back to top button