Grupi paramilitar prej të paktën disa mijë anëtarëve të armatosur e përshkruan veten si “milicia e zezë e Amerikës”.

Hip-hop DJ Grand, Master Jay thotë se një ditë pasi supremacistët e bardhë marshuan nëpër rrugët e Charlottesville, Virginia, në gusht të vitit 2017, ishte dita kur ai hoqi dorë nga Amerika.

Dhuna që la një protestues të vdekur dhe dhjetëra të plagosur ishte e dhimbshme, por disi edhe më shqetësuese ishte përgjigjia e Presidentit Donald Trump. Duke pasur mundësinë për të dënuar shfaqjen e pacipë të epërsisë së bardhë, Trump në vend të kësaj u turbullua dhe fajësoi “të dy palët”, shkruan “Vice”.

“Kjo ishte ajo. Ne duhej të bëheshim serioz”, tha Jay, i lindur John Fitzgerald Johnson.

“Jo më duke folur. Nuk ka më spekulime. Jo më ‘Po sikur.’ Kjo ishte kur e dija që marrëdhëniet e racave kishin arritur në një pikë. Çfarë po bënim këtu? Gjërat vetëm po përkeqësohen”, u shpreh ai.

Kështu që Johnson, i cili u bë i famshëm në skenën e hershme të hip-hop-it të viteve 1970 si reper, producent dhe DJ, filloi të mendonte për një lloj të ri të mbrojtjes së komunitetit, një ku njerëzit e zinj ishin të armatosur dhe mund të mbështeteshin te vetja për të mbrojtur njëri-tjetrin nga policia dhe racistët. Këto mendime u materializuan në Koalicionin (NFAC), një grup paraushtarak prej të paktën disa mijë anëtarësh që e përshkruajnë veten si “milicia e Zezë e Amerikës”. Johnson filloi ndërtimin e NFAC në vitin 2017, por grupi bëri debutimin e tij publik këtë vit.

“Nëse na sulmon, ne do të të vrasim”, tha Johnson. Ai e ka thënë atë publikisht në disa raste dhe u thotë anëtarëve të NFAC të njëjtën gjë.

“Trump energjizoi lëvizjen e bardhë nacionaliste, krijoi një lloj tjetër ambienti” shtoi ai. “Kishte një ringjallje të një qëndrimi që unë mendoja se ishte zhdukur në vitet 1980 – lloji i racizmit” në fytyrën tënde”. Ajo u kthye – ishte përsëri me një hakmarrje”.

NFAC ka dy qëllime kryesore, sipas Johnson. E para përputhet me misionin e disa klubeve të tjera të armëve të zeza: fuqizimi i qytetarëve me ngjyrë përmes trajnimit të tyre për përdorimin e duhur të armëve të zjarrit dhe krijimin e një kornize për atë që ai e quan një “forcë sigurie ndër-qyteti që mund të patrullojë ose të vetë-policojë lagjet e Zeza”.

Shumica e milicive, të cilat priren të jenë shumicë nëse jo plotësisht të bardhë, shpesh flasin një lojë të madhe, bëjnë premtime të mëdha dhe më pas rrallë shfaqen në ngjarje me llojin e numrave që NFAC ka. Mijëra anëtarë të armatosur rëndë të NFAC janë paraqitur në demonstrata në të gjithë vendin këtë vit, duke krijuar një shtresë kompleksiteti në një skenë protestë gjithnjë e më të thyer.

Në maj, qindra anëtarë të NFAC mbërritën në komunitetin të Satilla Shores, Georgia, ku protestuan për vrasjen e Ahmaud Arbery, një i ri i zi, i cili u qëllua për vdekje nga një baba dhe bir i bardhë ndërsa bënte vrapim nëpër lagje. Më 4 korrik, ata marshuan në Stone Mountain, Georgia, për të kërkuar heqjen e një monumenti masiv të Konfederatës që ka qenë prej kohësh një pikë tubimi popullor për supremacistët e bardhë. Më vonë atë muaj, ata erdhën në Louisville, Kentucky, për të kërkuar drejtësi për Breonna Taylor, gruaja e re me ngjyrë që u qëllua për vdekje në banesën e saj nga policia gjatë një bastisjeje.

“Ka shumë planifikim”, tha Johnson. “Unë sjell numrin e njerëzve bazuar në madhësinë e situatës”. Për shembull, ai tha se ata kishin 1,500 anëtarë të NFAC në Stone Mountain dhe rreth 3,000 në Louisville.

“Çdo mision është i ndryshëm”, shtoi ai. “Stone Mountain ishte taktikë. Louisville duhej të tregonte një pikë dhe të merrte transparencë”.

Kohët e fundit, NFAC erdhi në Lafayette, Luiziana, për të kërkuar drejtësi për Trayford Pellerin, një njeri me ngjyrë i vrarë nga policia gjatë verës dhe në përgjigje të kërcënimeve të bëra në “Facebook” kundër NFAC nga Rep. Republikan Clay Higgins. Higgins, rrethi i të cilit përfshin Lafayette, kishte postuar një fotografi të Johnson dhe NFAC, dhe duke kërcënuar se do të “hidhte ndonjë nga 10 atje ku qëndroni”. Në një post pasues, Higgins u tha ndjekësve të tij se ata duhet të prisnin udhëzime për “kohën e përgatitjes, ngritjes dhe hapjes së gjerë”.

Higgins dhe Johnson më vonë drejtuan gjërat. Në një bisedë telefonike që Johnson regjistroi dhe postoi në internet pa e ditur Higgins, kongresmeni i tha udhëheqësit të NFAC se ishte i impresionuar nga “qasja e tij e qetë dhe e gatshme”.

“Njerëz jemi në një territor të ri”, u tha Johnson ndjekësve të tij. “Ju do të duhet të kuptoni se çfarë jeni duke dëshmuar: Një kongresmen i ulur i është dashur t’i kërkojë falje pushtetit të zi.”

NFAC dhe anëtarët e tij japin përshtypjen e të qenit shumë i organizuar dhe i disiplinuar, megjithëse dy incidente të të shtënave me armë në dy ngjarje të veçanta e kanë njollosur disi atë imazh. E para ndodhi në Louisville në korrik; dikush që marshonte me NFAC shkrepi armën dhe plagosi tre persona. Johnson tha se incidenti ndodhi para se ngjarja e tyre të kishte filluar zyrtarisht dhe se qitësi, i cili ende nuk i ishte nënshtruar para-kontrollit të detyrueshëm të sigurisë së grupit, hapi armën e tyre aksidentalisht kur ata kaluan nga nxehtësia. Johnson gjithashtu tha se personi mbante një armë gjahu të modës së vjetër që nuk kishte llojin e tipareve të sigurisë që gjendeshin tipikisht në armët e zjarrit moderne dhe se dy nga tre personat që u qëlluan u kthyen për të marrë pjesë në formacion të nesërmen.
Të shtënat me armë gjithashtu ndodhën gjatë protestës së grupit në Lafayette. Anëtarët e NFAC u gjunjëzuan në tokë si përgjigje dhe më pas u larguan nga skena kur Johnson bërtiti “Bjerë prapa!” Qitësi, i cili nuk ishte pjesë e formacionit NFAC, kishte shkarkuar aksidentalisht armën e tyre dhe u arrestua.

Jo çdokush mund të bashkohet me NFAC dhe Johnson thotë se në radhët e tij përfshihen shumë ish-anëtarë ushtarakë. Ai shërbeu në Gardën Kombëtare të Virxhinias dhe Ushtrisë, nga viti 1989 në 2006, sipas të dhënave të marra nga CNN.

“Preferohet ish-ushtarak. Nuk ka zbatim të ish-ligjit. Pa ish-korrigjime. Asnjë krim. Ju duhet të jeni në gjendje të keni një armë ose një leje të fshehur të bartjes”, tha ai. “Mashkull apo femer. Thjesht duhet të jesh i zi. Nuk është racist, sepse është një ushtrim për ndërtimin e ekipit.”
Mosha minimale për t’u bashkuar ishte fillimisht 21 vjeç, por Johnson kohët e fundit e uli atë në 18 pasi mori kërkesa të përsëritura nga anëtarët e rinj të ardhshëm. Rregulli i vetëm është që ata që janë midis moshës 18 dhe 21 vjeç duhet t’i nënshtrohen një vlerësimi të karakterit personal, transmeton rtv21.tv.

“Ne jemi njerëz profesionistë, politikë, njerëz me mendime kritike”, tha Johnson. “Ne nuk jemi një turmë”. Johnson nuk do të thoshte se sa anëtarë ka grupi, por ai tha se ata kishin kapituj në çdo shtet, të mbikëqyrur nga një komandant i zgjedhur prej tij.

Ngritja e NFAC ka qenë në hije nga akuzat se Johnson strehon pikëpamje antisemitike. Kur u pyet për dy fotografi të veçanta në ekran që shfaqeshin për të promovuar teori konspirative antisemite, ai i largoi ato.

“Unë kurrë nuk kam bërë një deklaratë antisemitike. Unë nuk jam shoqëruar me askënd antisemit”. I pyetur nëse dikush që ishte hebre mund të bashkohej me NFAC, ai u përgjigj se vetëm njerëzit e zinj mund të ishin pjesë e milicisë. Ai sqaroi për të thënë se besimet fetare ose identiteti nuk ishin një faktor. ‘Ne nuk bëjmë dallime përtej zi”, tha Johnson. “Ne kemi një devizë: Vetëm të jesh i zi”.

Megjithëse NFAC e quan veten një milici, ajo ka lindur nga një traditë e ndryshme nga shumë prej rrjeteve të milicisë shumicë të bardhë, si Tre Përqindësit ose Mbajtësit e Betimit, të cilët organizojnë ankesa të përbashkëta kundër asaj që ata e perceptojnë si një qeveri tiranike, të mbingarkuar. Milicët me prirje të djathtë zakonisht i kanë parë me dyshim NFAC dhe shpesh i identifikojnë ata me “Black Lives Matter” ose “Antifa”.

“Po, ka pasur kërcënime, thirrje për milicitë e bardha që të mblidhen në një numër të madh”, tha Johnson. “Të gjitha ato kohëra, ata kurrë nuk janë përballur me ne. Ata kurrë nuk kanë qenë të dukshëm për ne. Me fjalë të tjera, ata ende nuk janë dorëzuar. Jo se po kërkojmë telashe, por jemi gjithmonë të gatshëm të mbrohemi”.

“Nëse ata drejtojnë armët e tyre drejt jush, mos i qëlloni, mos i plagosni. Vritini ata”, tha Johnson, duke përsëritur atë që u thotë anëtarëve të NFAC. “Armët tona nuk janë lodra. Ne jemi ushtarë. Ne do të mbrohemi”./21Media