Në QKUK kryhet një operacion i rëndë, shpëtohet jeta e 55 vjeçarit

 
Mjekët e disa klinikav të të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës arritën që ta realizojnë një operacion të komplikuar ku shëtuan jetën  një 55 vjeçari.
Në QKUK është hera e parë që kryhet ky lloj i intevenimit të rëndë.
“Pacienti i therurr me thikë në shpinë kishte pësuar lëndim të Aortës së gjoksit, kurse pas mobilizimit të ekipeve kujdestare dhe operacionit që ka zgjatur disa orë është arritur të shpëtohet jetaq ë po rrezikohej çdo moment.Përveç lëndimit të Aortës së gjoksit kishte dhe dëmtimi të pjeserishëm të palcës së kurrizit.”, thuhet në njoftimin e QKUK-së.
Po ashtu u bë e ditur që lëndimet e tilla në shumicën e rasteve janë fatale përpacienti./21Media

Back to top button