Një çift kinez është ribashkuar me djalin e tyre të porsalindur pasi ai u rrëmbye nga reparti i spitalit dhe iu shit një familje tjetër 1 mijw e 200 kilometra larg.

Pamjet e policisë tregojnë se nëna e emocionuar kur u takua me fëmijën e saj gjashtë ditë pasi ai u vodh nga shtrati i saj në provincën Yunnan në jug të Kinës.

Gruaja duke qarë shihet se e mbanë fëmijën e saj fort dhe duke e puthur kur burri i saj u përpoq ta ngushëllonte, transmeton rtv21.tv.

Sipas një postimi në mediat sociale, foshnja u rrëmbye më 5 korrik nga Spitali Popullor në Qarkun Weixi të Yunnan. Pasi 46 orësh që kishte lindur.

Pasi u njoftua policia, ata menjëherë formuan një ekip për të hetuar rastin.

Nëna e shkatërruar i tha policisë se fëmija ishte vjedhur nga pavioni i saj kur ishte duke fjetur.

Ndërsa rishikonin pamjet e kamerave, oficerët panë një person të dyshimtë që dilte nga spitali me nxitim ndërsa mbante një fëmijë rreth orës 02:25 të mëngjesit.

Policia kontrolloi më shumë se 2,000 automjete që mendohet se kishin lidhje me rastin dhe e ngushtoi objektivin e tyre në një Jeep të zezë të palicencuar.

Pas përdorimit të të dhënave nga sistemi i mbikëqyrjes masive të vendit, policia zbuloi se automjeti i përkiste një burri, Li.

I dyshuari dhe makina e tij shfaqeshin shpesh pranë spitalit para incidentit, por papritur udhëtuan për në një qytet aty pranë, të quajtur Lijiang, më pas.

Policia kapi Li në një hotel në Lijiang më 7 korrik. I dyshuari pretendoi se tashmë e kishte shitur foshnjën te një burrë, i njohur si Luo, i cili jeton në një provincë tjetër.

Oficerët vendosën të shkojnë menjëherë në shtëpinë e blerësit për të shpëtuar fëmijën.

Kur arritën në rrethin e Ebian në provincën Sichuan rreth 48 orë më vonë, gruaja e Luos, Wang, po mbante djalin në dhomën e gjumit të tyre.

Pamjet e publikuara nga Platforma e Ndalimit të Fëmijëve të Humbur të Ministrisë së Sigurisë Publike të Kinës tregojnë se policia po merrte në pyetje Wang para se ta merrte fëmijën.

Ata thanë që e kishin blerë djalin për 50,000 juanë pasi u prezantuan në Li nga një i afërm.

Policia më pas e ktheu fëmijën përsëri në Junnan dhe e caktoi atë për tu ribashkuar me prindërit e tij në 11 korrik.

Trafikanti i dyshuar, Zhang, dhe blerësit e foshnjës, Luo dhe Wang, janë nën hetime të mëtejshme policore./21Media