Këto janë pesë aventurat më ekstreme në botë

Këto janë pesë aventurat më ekstreme në botë

Kur të gjithë janë me pushime dhe zgjedhin mënyra nga më të ndryshmet për t’i kaluar ato, do të ndiheshit mjaft çuditshëm nëse ju do të qëndronit në shtëpi apo në një nga kafenetë e zakonshme të qytetit. Por është lehtësisht e mundur të shkëputesh nga rutina dhe të marrësh përsipër përvoja që janë përtej zakonit.

Disa nga aventurat e mëposhtme janë krejtësisht të çmendura, por me siguri do t’ju bëjnë të ndiheni gjallë, shkruan rtv21.tv

Nëse jeni njerëz të apasionuar pas aventurave të rrezikshme e ekstreme, atëherë këto janë pesë aktivitetet që mundeni  t’i ndiqni pasi janë vlerësuar si më ekstremet në botë.

Drejtimi i demave në Spanjë

Drejtimi i demave është një ngjarje e cila zhvillohet në korrik në Pamplona të Spanjës, vdekjet në këtë ngjarja janë të rralla mirëpo lëndimet janë të shpeshta, në vitin 2019 janë raportuar për 35 të lënduar.

Gara e qenve me slitë në Alaska

Gara e qenve me slitë në Iditarod Trail në Alaska është një udhëtim më qenë në slitë përreth 1000 milje, e gjithë rruga është më borë duke rënë ka erëra të mëdha dhe temperaturat bien në -50 gradë Celsius.

Turne në Chernoboil të Ukrainës

Vendi i katastrofës së termocentralit 1986 është bërë një tërheqje e papritur turistike .

Çuditërisht, një nga tërheqësit kryesorë të saj është një shans për të parë një grup kafshësh të egra duke injoruar pasojat pasuese të pasojave bërthamore për të lulëzuar në mungesë të njerëzimit.

Porta e Ferrit Turkmenistan

Njihet ndryshe edhe si Porta e Xhehennemit dhe ndodhet në Azinë Qendrore, ajo u krijua më shumë se 40 vjet më parë kur toka u shemb në shkretëtirë gjatë një shpimi Sovjetik. Pastaj shkencëtarët i vunë zjarrin. Dekada më vonë, ajo ende digjet.

Sërf ekstrem në Ishujt Tahiti

Konsiderohet të jetë shtëpia e të dy valëve më të rënda dhe më vdekjeprurëse në botë, është përfundimi në surfimin me rrezikshmëri të lartë dhe me shpërblim të lartë.

Të ngasësh këto valë është një përvojë një herë në jetë, por të dështosh është të rrezikosh një fshirje vërtet të tmerrshme./21Media