Duket se me kthimin e Joan Laportas si president i Barcelonës do të ketë zhvillime të reja dhe pozitive në “Camp Nou”. Kohët e fundit, “ESPN Argjentina” raportoi se nëse Manchester City fitoi Ligën e Kampionëve këtë sezon, ka shanse që Pep Guardiola të kthehet në Katalonjë.

Mund të jetë një surprizë, por duke pasur parasysh lidhjen e thellë që Laporta dhe Pep kishin gjatë kohës së tyre së bashku, ka shanse që një nga menaxherët më të mirë që Barca ka pasur ndonjëherë të kthehet në klubin e tij të fëmijërisë.

Gjatë katër viteve të mbretërimit të tij në Barcelona, ai e drejtoi ekipin në 14 trofe, duke përfshirë sezonin ku fituan shtatë trofe në vitin e parë në krye të klubit.

Është raportuar se pas një magjie kaq të jashtëzakonshme dhe të suksesshme, ai u përpoq të përballonte presionin që prodhon një klub kaq i madh. Kishte gjithashtu thashetheme që Pep kishte probleme me presidentin e atëhershëm Sandro Rosell.

Përkundër faktit se vetë Guardiola ka thënë disa herë se është i lumtur në Manchester City, me kthimin e Laportas, rikthimi i tij në Barcelonë nuk përjashtohet më.