Franca gradualisht do të rihapë kufijtë e saj me vendet jashtë zonës Shengen nga 1 korriku, kështu kanë thënë ministrat në një deklaratë të përbashkët të premten.

Kufijtë u mbyllën në mes të muajit mars për të ndaluar përhapjen e pandemisë së koronavirusit, por Bashkimi Evropian rekomandoi që blloku të rihapej në disa vende të Ballkanit nga 1 korriku, transmeton rtv21.tv.

Ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian dhe Ministri i Brendshëm Christophe Castaner thanë në deklaratën e tyre se rihapja e Francës do të ishte në harmoni me pjesën tjetër të BE.

Evropa është goditur veçanërisht nga pandemia, duke përbërë pothuajse gjysmën e vdekjeve në botë./21Media