Shteti federal amerikan, Kalifornia sot theu rekordin në numrin e rasteve të reja të Covid-19 dhe po hyn në një bllokim të ri sonte, ndërsa shtetet e tjera po përpiqen të vendosin bllokada në mënyrë që të ndalojnë përhapjen e infeksionit.

Kalifornia raportoi 30,075 raste të reja, shumë më tepër se 21,986 të regjistruara më 4 dhjetor, si dhe një rekord të ri në numrin e pacientëve të shtruar në spital me COVID-19. New Jersey, Carolina North, Virginia dhe West Virginia gjithashtu raportuan një rritje rekord një-ditore të infeksioneve të reja, raporton Reuters.

Ndërsa, numri i rasteve në shtetin më të populluar amerikan rritet ndjeshëm, autoritetet e Kalifornisë urdhëruan që kufizimet e reja të rrepta të hynin në fuqi në mesnatë në Kaliforninë Jugore dhe Luginën San Joaquin.

Baret, sallonet e bukurisë do të mbyllen, ndërsa restorantet mund të shërbejnë vetëm ushqime për t’u marrë me vete. Zona e Gjirit të San Franciskos do të mbyllet gjithashtu, me një grup të veçantë masash.

Vetëm rreth gjysma e 50 shteteve të SHBA-së kanë futur kufizime të reja në muajin e kaluar, pasi rastet, vdekjet dhe shtrimet në spital kanë arritur nivele rekord në të gjithë vendin.

Në 14 shtete federale amerikane, mbajtja e maskave kundër koronavirusit nuk është e detyrueshme.