Viktimat ishin refugjatë nga vende të ndryshme të botës

Viktimat ishin refugjatë nga vende të ndryshme të botës

Dyzet e nëntë persona konfirmohen të kenë vdekur në sulmin e së premtes në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re.

Zyrtarët tani po kryejnë detyrën e vështirë të identifikimit të atyre që kanë vdekur. Por bëhet e qartë se kanë ardhur nga vende të ndryshme të botës dhe se shumë prej tyre ishin refugjatë që mendonin se kishin gjetur siguri në Zelandën e Re.

Shumë familje që ende nuk kanë pasur kontakt me të dashurit e tyre, po presin nën ethe për lajme.

Këtu janë disa nga njerëzit që raportohen si të vdekur apo të humbur deri më tani, përcjell rtv21.tv

Daoud Nabi, 71 vjeç

Daoud Nadi ishte i pari i viktimave që u identifikuan. Ai lindi në Afganistan, por e transferoi familjen e tij në Zelandën e Re në vitet e 80-ta për të shpëtuar nga pushtimi sovjetik.

Ai ishte një inxhinier, thuhet se kishte një dashuri për makinat e cilësisë së mirë, por në pensionin e tij ishte një udhëheqës komuniteti në Zelandën e Re. Ishte president i një shoqate lokale afgane dhe një mbështetës i njohur i grupeve të tjera të emigrantëve.

Daoud Nadi besohet se e ka hedhur veten para njerëzve të tjerë në xhami për t’i mbrojtur ata kur u qëlluan nga armiku.

Sayyad Milne, 14 vjeç

Sayyad Milne donte të ishte një futbollist kur të rritej.

Të premten ai ishte në xhami Al Noor me nënën e tij. Babai i tij i tha mediave të Zelandës së Re të shtunën: “Nuk kam dëgjuar ende zyrtarisht se ai ka kaluar, por e di sepse ai është parë.

Gjysmë-motra e tij, Brydie Henry, më parë u tha gazetarëve se ai ishte parë për herë të fundit “i shtrirë në dysheme të xhamisë së përgjakshme.”

Naeem Rashid, 50 vjeç

Naeem Rashid ishte nga Abbottabad, Pakistan. Ai ishte një mësues në Christchurch.

Në videon e sulmit në xhaminë Al Noor, Naeem Rashid ishtë në rresht të parë duke u përpjekur të luftojë me personin e armatosur.

Z. Rashid u plagos rëndë. Ai u dërgua në spital dhe Ministria e Punëve të Jashtme të Pakistanit e konfirmoi vdekjen e tij. Ai është përshëndetur gjerësisht si një hero.

Vëllai i tij, Khurshid Alam, tha se ishte krenar për veprimet e tij pasi kishte parë videon.

“Ai ishte një njeri i guximshëm dhe unë kam dëgjuar nga disa njerëz atje, kanë qenë pak dëshmitarë … dhe kanë thënë se ai ka shpëtuar disa jetë atje duke u përpjekur ta ndalë atë djalë”, përcjell rtv21.tv

Talha Rashid, 21 vjeç

Talha ishte djali më i vjetër i z. Rashid. Ai ishte 11 vjeç kur familja u transferua në Zelandën e Re.

Ministria e Punëve të Jashtme të Pakistanit ka konfirmuar vdekjen e tij.

Miqtë thanë se Talha kishte marrë një punë të re dhe shpresonte të martohej së shpejti.

Një tjetër nga djemtë e zotit Rashid po trajtohet për plagët e tij.

Hosne Ara, 42 vjeç

Zyrtarët konsullorë të Bangladeshit në Zelandën e Re thanë se tre vetë me origjinë nga Bangladeshi u vranë. Ata nuk kanë dhënë detaje.

Disa të afërm të njerëzve që ishin në dy xhami kanë folur me mediat.

Hosne Ara është raportuar të ketë qenë në zonën e grave të xhamisë Al Noor kur dëgjoi zjarr. Burri i saj, Farid Uddin, që ecte me karrocë ishte në zonën e burrave.

“Menjëherë pas dëgjimit të tingujve të xhirimeve, ajo nxitoi për të gjetur dhe shpëtuar burrin e saj, por mori plumba dhe vdiq”, tha nipi i saj për gazetën Neë Age të Bangladeshit. Burri i saj raportohet se ka mbijetuar.

Khaled Mustafa

Grupi solidaritetit sirian Zelanda e Re thotë se Khaled Mustafa u vra në xhaminë Al Noor.

Z. Mustafa ishte një refugjat nga lufta në Siri dhe u zhvendos me familjen e tij në 2018 në Zelandën e Re, të cilën ata e konsideronin një strehë të sigurt, tha grupi.

Një nga djemtë e tij adoleshent, i cili nuk është identifikuar, ende mungon. Një djalë tjetër u plagos rëndë dhe i është nënshtruar një operacioni.

Mucad Ibrahim, tre vjeçar

Familja e një djali tre-vjeçar, Mucad Ibrahim, thonë se nuk e kanë parë atë që nga sulmi . Ata nuk e kanë gjetur atë në spitalet që trajtojnë të plagosurit.

Vëllai i tij, Abdi Ibrahim, u tha medias lokale se besonin se Mucad ishte i vdekur.

Ai tha se Mucad ishte “energjik, i gjallë dhe i pëlqente të buzëqeshë dhe të qeshë shumë”.

Policia ka konfirmuar vetëm se të paktën një fëmijë u vra dhe shumë u plagosën. Askush nuk është indentifikuar

Shkolla e Lartë Cashmere në Christchurch ka konfirmuar se dy nga studentët e tanishëm dhe një të diplomuar mungojnë. Një student tjetër është në spital./21Media