Seiko Hashimoto e Japonisë është emëruar presidente e ardhshme e “Tokyo 2020”, pasi paraardhësi i saj u largua për komentet seksiste që ai bëri.

Ish-Ministrja e Olimpiadës është fituese e medaljeve olimpike shtatë herë.

Ish-shefi, Yoshiro Mori dha dorëheqje pas një reagimi të ashpër, pasi ai u citua të thoshte se gratë flasin shumë.

Fillimisht u propozua një tjetër udhëheqës mashkull për ta zëvendësuar atë, por kjo gjithashtu u prit me protesta, transmeton rtv21.tv.

Bordi i Komitetit Olimpik Japonez aktualisht ka 24 anëtarë, pesë prej të cilëve janë gra.

Hashimoto tha të enjten se ajo kishte dhënë dorëheqje nga roli i saj si ministre Olimpike për të marrë postin e saj të ri si shefe e Lojërave të Tokios.

Duke folur për mediat të enjten, ajo tha se donte që trashëgimia e Lojërave të Tokios të ishte një shoqëri që pranonte njerëz pavarësisht nga gjinia, aftësia e kufizuar, raca ose orientimi seksual.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar e mirëpriti emërimin. Presidenti Thomas Bach tha në një deklaratë se Hashimoto ishte “zgjedhja perfekte” dhe përvoja e saj politike do të “ndihmonte për të dhënë një Lojëra të sigurta dhe të suksesshme”.

Lojërat Olimpike Verore do të fillojnë në 23 korrik, pasi tashmë janë shtyrë me një vit për shkak të pandemisë./21Media